Byt na Berggasse 19, kde kedysi býval, pracoval a tvoril slávny zakladateľ psychoanalýzy, patrí k jednej z najznámejších viedenských adries. Výstavu fotografií, ktoré neobyčajným spôsobom mapujú zmeny a transformácie priestorov Múzea Sigmunda Freuda vo Viedni, otvorili v budove Kooperatívy na Hlavnom námestí v Bratislave. Približujú proces architektonického vývoja a detaily apartmánu, ale zároveň sprostredkujú aj atmosféru izieb, kde vznikla slávna metóda.
Fotograf Gerald Zugmann, ktorý dvadsaťjeden čiernobielych snímok vytvoril, múzeum fotografuje už od jeho vzniku v roku 1971. "Na Berggasse som hneď, ako sa tam niečo zmení," tvrdí. Profesionálne sa špecializuje na architektúru. "Z tohto hľadiska je to výnimočné miesto. Keď si vezmete historické fotografie, môžete vidieť a porovnávať detaily. Múzeum má unikátnu atmosféru a ide o to, aby som ju dostal aj na fotky, aby to cítili aj druhí."
Použitie čiernej s bielou a odtiene sivej nie sú pre Zugmanna náhodné. "Majú niečo spoločné s Freudom. Tento priestor lepšie vystihuje obrázok bez farieb. Pre mňa sú farby na fotografiách banálnejšie."
Snímky miestností ako čakáreň, ošetrovňa, pracovňa či knižnica s pôvodným starožitným zariadením, osobnými vecami a listami, dokumentujú históriu rezidencie po Freudovom odchode do exilu v Anglicku. Rozsiahla knižnica múzea, ktorá momentálne patrí medzi najväčšie odborné inštitúcie venované problematike psychoanalýzy, má k dispozícii približne 25-tisíc a archív asi 50-tisíc dokumentov. Medzi najvzácnejšie patrí napríklad prvá edícia Výkladu snov s autorovým venovaním pacientovi alebo Budúcnosť jednej ilúzie, podpísaná v deň Freudovej emigrácie.
Napriek prestavbám, ktoré apartmán podstúpil, stále možno rozoznať štruktúry bývania rodiny. Dýchajú prelomom storočí a dnes sa tu na ploche 710 a 280 štvorcových metrov výstavných priestorov konajú výstavy, exhibície a konferencie, ktoré prezentujú umenie vo vzťahu k vede - psychoanalýze. Bratislavskú výstavu tiež dopĺňajú exponáty umelcov Michaely Spiegel a Franza Westa. Jedným z nich je ležadlo pre pacienta z kovu, ktoré sa podľa popisu "stane umením až po ľahnutí si naň".
Viedenské múzeum existuje už 30 rokov a za tento čas sem zavítal približne milión návštevníkov. Pri otváraní bolo obmedzené iba na pár miestností bývalej lekárskej praxe, ktorú si tu Freud otvoril v roku 1891, v ostatných častiach poschodia naďalej bývali nájomníci.
O dva roky plánuje múzeum celkovú renováciu budovy na Berggasse 19 pri príležitosti 150. výročia narodenia Freuda.
Výstava, o ktorú sa zaslúžila spoločnosť Kunsttrans, sa zhodou okolností koná v dome, kde sa počas komunizmu v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch tajne stretávali priaznivci Freudovho učenia u profesora Svätopluka Štúra. Potrvá do 31. júla.
FOTO - ARCHÍV