Súčasný hrací model majstrovstiev sveta je krutý, a trúfame si dodať, že aj nespravodlivý. Za úplne objektívny je možno označiť iba ten spred polstoročia. Šesť až osem tímov sa stretlo v klasickom turnaji každého s každým, platili remízy, nepredlžovalo sa. Pri rovnosti bodov rozhodovalo skóre zo všetkých stretnutí.
Pravda, dnes je iný svet, mnohé určuje televízia, zisky pre usporiadateľov. Spôsob dvoch skupín, v ktorých poradie nehrá až takú kľúčovú úlohu, ide predovšetkým o postup do štvrťfinálového k.o. systému, je rozhodne napínavý. Stačí však jedno zaváhanie.
Teoreticky môže vzniknúť až neuveriteľný paradox. Družstvo ide ďalej zo základnej skupiny s dvomi remízami pri dobrom skóre zo vzájomných stretnutí, v druhej fáze k nemu pridá jedinú výhru nad iným postupujúcim tímom. Potom až do konca šampionátu iba remizuje, všetko vyhrá na trestné strieľania a je majstrom sveta. Vyhrá titul de facto s jedinou výhrou, piatimi remízami a tromi prehrami! Pravdaže, o modeli MS každý vie a môže sa mu prispôsobiť.
Domácemu favoritovi sa krutosť systému nemilosrdne vysmiala. Rozlúčil sa so šampionátom po šiestich víťazstvách a jedinej štvrťfinálovej remíze s USA, ktoré lepšie zvládli rozstrel po samostatných nájazdoch. Američania v nich dali jediný gól! Zámorskí hokejisti predtým prehrali s Fínskom 2:4, so Švédskom 1:3 a remizovali so Slovenskom 3:3.
Pri americkej bilancii sa možno zamyslieť druhý raz. Akou výhodou je mať ľahší žreb v skupinách? Pre silný tím s vysokými ambíciami, ktorý je navyše v dobrej forme - žiadny, skôr je nevýhodou. Pravda, tímom s nižšími predsavziatiami ľahšie skupiny vyhovujú: stačí nám postup do štvrťfinále a potom možno vystrelí motyka. Tak sa napríklad na OH 2002 v Salt Lake City na extrémne silne obsadenom turnaji dostali do semifinále Bielorusi. Zdolali vo švrťfinále indisponované Švédsko. Vlani zase na MS v Helsinkách prehrali Fíni so Švédmi 5:6, hoci už viedli 5:1! Štvrťfinále je kľúč - vzostup alebo pád. Tiež vabank a sčasti lotéria (pri samostatných nájazdoch).
Slovensko si prvenstvom v F-skupine "vybralo" pomerne prijateľného i keď nepríjemného súpera - Švajčiarsko. Zvíťazilo nad ním presne ako vlani 3:1, hoci sme dlho prehrávali 0:1. Švédsko rutinovane zdolalo Lotyšsko 4:1.
O zámorských tímoch je známe, že sa lepšia od zápasu k zápasu, vo štvrfinále nastupujú skutočne iné tímy. Majú to v krvi z NHL. Tohtoročný víťaz Prezidentskej trofeje pre najlepší tím vrcholnej profesinálnej súťaže Detroit Red Wings vypadol v play off Stanleyho pohára už v druhom kole s Calgary.
Spomínali sme už, že Američania senzačne vyradili Česko, Kanada vo štvrťfinále s Fínmi tri razy prehrávala (0:2, 2:3, 3:4), aby napokon postúpila po predĺžení.
5. mája
Česko - USA 2:3 po samostatných nájazdoch (0:0, 2:1, 0:0 - 0:0, 0:1), góly: 24. Škoula (Dopita), 27. Jágr - 31. Park (Cullen), 52. Westrum (Battaglia), 71. Roach (rozhodujúci sam. nájazd), vylúčení 5:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Henriksson (Fín.) - Kautto (Fín.), Laschowski (Kan.). Samostatné nájazdy - premenil: Roach. Nepremenili: Výborný, Havlát, Jágr, Průcha, Dopita - Cullen, Park, Malone, Drury.
Švédsko - Lotyšsko 4:1 (3:0, 0:0, 1:1), góly: 3. Höglund (Alfredsson, Nylander), 16. Alfredsson, 20. Tärnström, 50. Axelsson - 41. Ignatjevs (Macijevskis), vylúčení: 11:9, presilovky: 2:1, oslabenia: 2:0, rozhodovali: Dutil (Kan.) - Kronborg (Nór.), Mášik (SR).
6. mája
Slovensko - Švajčiarsko 3:1 (0:1, 2:0, 1:0), góly: 32. Štrbák (Čierny, Šatan), 38. Chára (Hossa), 50. Demitra (Bartečko, Lintner) - 10. Wichser (Wirz), vylúčení 5:4, navyše Jeannin na 10 min za narazenie zozadu, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Poliakov (Rus.) - Feola (USA), Pouzar (ČR).
Kanada - Fínsko 5:4 po predĺžení (0:2, 3:1, 1:1 - 1:0), góly: 25. Heatley (Briere, Brewer), 29. Bouwmeester (Heatley), 40. Brewer (Briere). 47. Staios (Horcoff), 66. Heatley - 7. Peltonen (Jokinen), 8. Kallio (Peltonen), 38. Nummelin (Jokinen, Peltonen), 42. Rintanen (Salo, Hentunen), vylúčení 6:5, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Schžtz (Nem.) - Blümel (ČR), Takula (Švéd.).