Najväčší verejný rozruch spôsobil úmysel manažmentu koncernu Siemens znížiť v Nemecku počet pracovných miest o niekoľko tisíc. Hlavnou príčinou tohto plánovaného kroku boli (údajne) privysoké pracovné náklady.
Existujú však aj príklady jasne dokumentujúce, že aj v Nemecku je možné znížiť pracovné náklady a pritom zachovať vysokú sociálnu úroveň zamestnancov. Pre mnohých je vzorom výrobca žiariviek Osram, mimochodom, patriaci do rozvetvenej siemensovskej rodiny.
Podniku, sídliacemu v bavorskom mestečku Eichstätt, sa podarilo odvrátiť najhoršie. Ako píše internetový denník Spiegel Online, nad Osramom sa pred rokmi vznášal Damoklov meč v podobe priveľkých pracovných nákladov. Experti vyrátali, že v Číne sú náklady na výrobu halogénových žariviek nižšie o dve tretiny. Na obzore sa vznášalo nebezpečenstvo zavretia celej fabriky a jej presunu do Ríše stredu, ale približne 800 eichstättských zamestnancov by zostalo na ulici.
V tejto situácii najvyššej núdze sa zobudila závodná rada. Spolu s manažmentom uzavrela v Eichstätte jedinečný "flexibilizačný model", pomocou ktorého sa medzičasom podarilo znížiť náklady na čínsku úroveň. Jeho podstatou sú "kontá pracovného času", povoľujúce týždenný pracovný čas od 0 do 48 hodín.
V ročnom priemere však musí každý zamestnanec odpracovať 35 hodín týždenne. Najväčší dopyt po žiarivkách je medzi októbrom a aprílom; vtedy pracuje Osram na plné obrátky. Vo zvyšných mesiacoch si môžu zamestnanci vyberať nadčasové hodiny. Predstaviteľ závodnej rady Franz Bayer vyhlásil v denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung, že "v extrémnom prípade si pracovník môže v lete dožičiť sedemtýždňovú dovolenku". Samozrejme, za predpokladu, že s ňou súhlasí nadriadený.
Prirodzene, bez čiastočných nákladových reforiem to nešlo ani v Eichstätte. Predstavitelia Osramu preložili výrobu predproduktov a polotovarov do Číny; žiarivky pre ázijský trh sa teraz vyrábajú takisto v Číne. Podľa šéfa osramskej fabriky Gerda-Otta Ecksteina ide o moderný "celokoncernový nákladový manažment". Výsledkom je záchrana skoro 800 pracovných miest v Eichstätte a razantné rozšírenie čínskej produkcie pre gigantický ázijský trh.