Nezabudol dodať, že sa tak deje vďaka daňovej politike vlády. Teraz mu ešte zostáva presvedčiť o správnosti svojej cesty ľudí. Mnohí nezamestnaní totiž vidia situáciu menej ružovo. "Ekonomike sa vraj darí, ale komu to pomáha?" pýta sa Leonard Bertrand, ktorý bol zamestnaný ako technik v AT&T. Po deviatich rokoch tohto 34-ročného otca dvoch detí prepustili. "Keby som mal miliardu dolárov, tak áno, pomôže mi to. Ale ako to pomôže obyčajnému človeku, ktorý zo 40 000 dolárov ročne živí celú rodinu, a teraz sa dozvie, že ho vyhadzujú," pýta sa nespokojný nezamestnaný.
V čase Bushovho nástupu do úradu v januári 2001 bola nezamestnanosť na úrovni 3,8 percenta. Odvtedy sa zvýšil počet nezamestnaných o 2,4 milióna a zaniklo 1,8 milióna pracovných miest. Súčasná miera nezamestnanosti sa pohybuje na úrovni 5,7 percenta. Ekonómka Bank One Diane Swonková tvrdí, že do konca tohto roka môže klesnúť na 5,3 percenta za predpokladu, že sa udrží trend tvorby nových pracovných miest od 150 000 do 300 000 mesačne.
Rast počtu pracovných miest však nemôže uspokojiť všetky profesie. Harry Katopodis, 50-ročný otec troch detí, ktorý bol nedávno prepustený po 18 rokoch z Northwest Airlines, sa obáva, že si v ponuke pracovných miest nevyberie. "Práce na našej úrovni nie sú, dokonca ani šanca sa o ne uchádzať." Dodal, že techniku zrejme bude musieť nechať tak a otvorí si grilovaciu reštauráciu na predmestí Atlanty.
Ako ľudia zareagujú na Bushovu ekonomickú politiku, je otázne. Rovnako ťažko predvídateľné budú aj ich reakcie na trhu práce. "Veľa ľudí má obavy nájsť si novú prácu. Niektorí sa vracajú do škôl," odhadol James Glassman, ekonóm v J. P. Morgan Chase. (reuters, iz)