Podľa riaditeľa bytovej agentúry Petra Staníka ide o bočné príjmy vojakov v neznámej výške. Tvrdí pritom, že nemajú páky, aby preverili, kto v byte skutočne býva. Ide podľa neho o nedostatok legislatívy. Nevie preto presne uviesť, koľkých prípadov sa tento problém týka.
Štát podľa Staníka týmto finančne nestráca, keďže vojaci riadne platia predpísané nájomné, avšak byt sa využíva na iné účely, ako by sa mal. V prípade trojizbového bytu je mesačné nájomné bežne zhruba 4500 korún.
Agentúra bude musieť podľa riaditeľa odboru sociálnej a bytovej politiky rezortu obrany Rudolfa Martančíka postupovať v sporných prípadoch asi súdnou cestou. Pripája sa k názoru, že momentálny právny stav im neumožňuje zistiť skutočného nájomcu bytu a prípadné zneužívanie.
V priebehu tohto roku chce agentúra vyhodnotiť všetky služobné byty z hľadiska ich možného odpredaja. "Zákon nás nenúti odpredať, ale umožňuje to v prípade, že ide o nepotrebné byty," konštatoval Martančík. Predpokladá, že tento a budúci rok sa odpredá tretina bytov. Pôjde pritom o odpredaj za zostatkovú cenu, ktorá vychádza z pôvodnej obstarávacej ceny. Napríklad na Dlhých dieloch v Bratislave klesla pôvodná hodnota bytov asi 800-tisíc korún na polovicu.
V prípade, že profesionálny vojak skončí služobný pomer a nemá v tej chvíli iný byt, má právo na náhradné bývanie. (tasr)