BRUSEL, BRATISLAVA - Členské štáty Európskej únie vymenovali Júliusa Molnára za člena Dvora audítorov. Slovenská vláda jeho nomináciu presadzovala, hoci europarlament s ňou nesúhlasil. Pre Molnárovu nekompetentnosť drvivá väčšina poslancov hlasovala proti nemu, dnes zas ostro kritizujú rozhodnutie únie.
"Počas pohovoru ukázal, že nemá potrebné skúsenosti vo finančnej kontrole ani schopnosti či vzdelanie v oblasti účtovníctva a auditu," povedala včera Diemut Theatová, predsedníčka rozpočtového výboru, ktorý Molnára parlamentu neodporučil. Žiadny z členských štátov do piatka však nevzniesol voči Molnárovi námietku, a tak ho Rada Európskej únie do funkcie vymenovala.
Theatová ignorovanie názoru výboru považuje za nepriateľský akt voči parlamentu, ktorý nepomôže jeho spolupráci s Radou Európskej únie a dvorom audítorov.
Holandský europoslanec Michiel van Hulten označil postoj slovenskej vlády, ktorá kandidatúru nestiahla, za "obrovskú chybu a neúctu" k názoru europarlamentu. "Bol veľmi slabý na híringu, najslabší z desiatich kandidátov," povedal o Molnárovi.
Slovenský eurokomisár Ján Figeľ tvrdí, že nejde o žiadny precedens. "V minulosti boli vymenovaní do dvora audítorov aj členovia, ktorí nezískali dôveru Európskeho parlamentu," tvrdí. Myslí si však, že ide aj o otázku politickej dôvery. "Hendikep bude treba prekonávať kvalitnou profesionálnou prácou."
Poslankyňa Smeru Monika Beňová čakala, že vláda prijme kritiku a navrhne iného kandidáta. Sergej Kozlík z HZDS uznáva výhrady europarlamentu, ale aj názor vlády.
To isté, čo Molnárovi, hrozilo aj nominantovi Cypru. Jeho vláda ale kandidáta stiahla ešte pred hlasovaním.
Autor: rp, mož