V čerstvej správe pre vládu sa píše, že "obe grantové schémy majú 4-mesačné oneskorenie spôsobené zmenami v zložení hodnotiacich komisií" a že Slovensko možno nedokáže minúť všetky peniaze, ktoré mu únia ponúkla.
Ruskovi sa podarilo presadiť zmeny v komisiách napriek počiatočnému odporu vicepremiéra Pála Csákyho aj Delegácie Európskej komisie na Slovensku. Tá upozorňuje, že v budúcnosti by už členov komisií nemalo navrhovať ministerstvo, ale len implementačná agentúra.
Slovenskí podnikatelia v oblasti cestovného ruchu a priemyslu sa tak dozvedia, či boli so svojimi projektami úspešní, až v júni namiesto v januári.
Juraj Majtán, riaditeľ Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania, predpokladá, že napriek sklzu pridelia všetky peniaze. "V schéme cestovného ruchu nám prišlo 868 projektov, peniaze dostane asi 160 z nich. V priemysle prišlo 307 projektov, podporíme asi 100," povedal.
Hovorca rezortu hospodárstva Alexander Škurla vysvetlil, že minister Rusko chcel meniť zloženie komisií, aby do nich dostal zástupcov rôznych organizácií a ľudí, ktorí majú skúsenosti z podnikateľského prostredia.
Rita Tornyaiová, predsedníčka monitorovacieho výboru na ministerstve, ktorý schvaľoval členov komisií, tvrdí, že dnešný časový sklz by nebol taký veľký, keby diskusia medzi Európskou komisiou a ministerstvom neprebiehala zo začiatku iba písomne a v pomerne ostrom tóne. "Nakoniec sme sa s komisiou dohodli, oni pochopili naše argumenty a akceptovali ich," povedala. ROMAN KRPELAN
Koľko peňazí pôjde z eurofondov
Kto uspel v oblasti cestovného ruchu sa žiadatelia dozvedia v polovičke júna, v priemysle asi za 2 týždne. Na obe "schémy" Slovensko dostalo 3,5 milióna eur. Ďalšie 2 milióny eur na cestovný ruch sú pripravené v štátnom rozpočte, na priemysel 1,1 milióna eur.
Každý žiadateľ mohol dostať nenávratný príspevok maximálne 50-tisíc eur, čiže 50 percent z celkovej sumy projektu v cestovnom ruchu a v priemysle 75 percent.