Ak by sa potvrdil prenos choroby SARS dotykom rúk, nemuselo by ľuďom rúško na ústach stačiť. FOTO - REUTERS
"Epidémiu SARS máme pod kontrolou!" oznámili víťazoslávne v pondelok čínske štátne médiá krátko po tom, čo v provincii Anhui prepustili z nemocnice študentku medicíny, ktorá ochorela na nebezpečnú nákazu. Lekári v hlavnom meste miliardovej krajiny sú skeptickí: O víťazstve nemôže byť ani reči.
Do styku s vírusom sa dostali aj dvaja zdravotní pracovníci v hlavnom meste Peking. Odborníci však celkom dobre nevedia, ako sa výskumníci Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb vôbec mohli nakaziť. Neprišli totiž do styku so živým vírusom. Ani výsledky laboratórnych testov zatiaľ záhadu nevyriešili.
Vysvetlenie by mohli mať odborníci z newyorského hematologického centra. Podľa ich zistení sa totiž SARS nešíri iba exkrementami či kašľom.
Po preskúmaní vnútorných orgánov obetí nákazy sa vedcom podarilo izolovať vírus v celom rade vnútorných orgánov, vrátane obličiek. Vírus sa tak môže dostať do moču, ale aj potných žliaz. Američania predpokladajú, že choroba SARS sa môže prenášať aj dotykom ruky. Tak o tom aspoň informuje najnovšie vydanie vedeckého časopisu Nature.
Experti Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) to nepovažujú za reálne. "Šírenie nákazy podaním ruky jednoducho nezodpovedá našim doterajším skúsenostiam," hovorí pracovník WHO Simon Mardel, ktorý skúma SARS v Ženeve.
V každom prípade sa SARS v Číne opäť začal šíriť. Nič na tom nemení ani to, že mladú medičku po sedemnástich dňoch stabilizovaného stavu prepustili do domáceho ošetrovania. Jej matka ešte v polovici apríla zákernej chorobe podľahla. Päť ľudí, ktorí s ňou prišli do styku, zostáva v nemocnici, hoci chorobu už prekonali. Viac ako stopäťdesiat ďalších prepustili z karantény.
Nakazení sú aj v Pekingu. Hospitalizovaní sú najmenej štyria, jeden je v kritickom stave. Dvoch pacientov v utorok prepustili z nemocnice, nasledujúcich desať dní ich ešte budú pozorovať.
SARS prvý raz zasiahol juh Číny v roku 2002. Čínske úrady spočiatku zasiahnuté oblasti izolovali a informácie o počtoch nakazených prísne cenzurovali. SARS sa však rýchlo rozšíril aj do ďalších štátov.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaregistrovala viac ako 8000 nakazených ľudí v tridsiatich krajinách sveta. Takmer 800 ľudí chorobe podľahlo. Podľa doterajších zistení sa choroba SARS preniesla na človeka pravdepodobne zo zvierat - pomocou mutovaného vírusu.
JAROSLAV ROZSÍVAL