Minulý víkend nebol pre britského ministerského predsedu Tonyho Blaira dobrý. Nielenže prieskumy verejnej mienky naznačili, že labouristická strana pod jeho vedením prehrá nasledujúce voľby, ale niektorí doterajší verní spojenci vyzvali prmiéra, aby odstúpil.
Blairove problémy spôsobuje jeho postoj v otázke Iraku, stále silnejšia opozícia a fakt, že voliči ho už nepovažujú za dôveryhodného.
Pozornosť premiéra od znovuzvolenia v roku 2001 odpútavali od britských problémov medzinárodné záležitosti. Hoci britskí voliči mohutne podporili jeho rozhodnutie stáť verne po boku USA po 11. septembri 2001, podpora Bushovej invázie do Iraku je veľmi nepopulárna v mnohých vrstvách obyvateľstva a zvlášť u labouristických prívržencov.
Blairov bývalý minister zahraničných vecí Robin Cook minulý týždeň povedal, že premiérove "obrovské úspechy na domácom fronte" zostávajú nepovšimnuté v tieni nekončiaceho sa prúdu zlých správ z Iraku.
Európske a miestne voľby, ktoré sa budú konať na budúci mesiac, dávajú Blairovi šancu vrátiť sa k domácim problémom. Labouristická vláda toho nedosiahla málo. Veľká Británia prežíva ekonomický rast, nízku mieru inflácie a malú nezamestnanosť. Blaira však opätovne zvolili na základe sľubu, že sa zlepšia verejné služby, zvlášť zdravotníctvo a školstvo.
Štát doň investoval miliardy libier, ale voliči nezaregistrovali žiadne výrazné zlepšenie. Hoci došlo k pozitívnym zmenám - minulý rok počet pacientov čakajúcich na operáciu dlhšie ako pol roka klesol zo 189-tisíc na 78-tisíc - skromne sa skrývajú na vnútorných stranách novín. V tom tiež spočíva Blairov problém.
Ďalej, v nadchádzajúcich voľbách do parlamentu bude mať labouristická strana ťažšieho súpera. Michael Howard sa v jeseni stal vodcom konzervatívcov a pozdvihol porazeneckého ducha v strane. Konzervatívci sa teraz nazdávajú, že sú schopní vyhrať najbližšie voľby. Ich vieru posilnil prieskum verejnej mienky z minulého týždňa, ktorý prisúdil konzervatívcom 40 percent a labouristom 36 percent.
Premiér vie, že chabé výsledky júnových miestnych a európskych volieb by mohli zroniť poslancov z jeho strany. Je pravdepodobné, že Blair zostane v premiérskom kresle aspoň v dohľadnej budúcnosti, no neuspokojivé výsledky vo voľbách 10. júna spolu s konzervatívcami vyhrávajúcimi v prieskumoch výzvy na jeho odstúpenie ešte zvýraznia.
Autor: TIM HAUGHTON, Birmingham pre SME