Výbory rumunského parlamentu práve rokujú o návrhu zákona, ktorý takmer úplne zakazuje medzinárodnú adopciu, s výnimkou príbuzných dieťaťa. Z adopčného procesu majú byť vylúčené nadácie a súkromní sprostredkovatelia. Kým Brusel tlačí na "zamedzenie obchodu s deťmi", Spojené štáty spustili diplomatickú ofenzívu proti prijatiu zákona.
Pred niekoľkými dňami pricestovalo do Bukurešti na pozvanie amerického veľvyslanca Michaela Guesta proti zákonu protestovať asi dvadsať adoptívnych rodičov z USA. Rumunskí poslanci dostali list podpísaný 22 kolegami z USA.
"Deti by však nemali byť odsúdené na detstvo v ústave," povedal Guest. Štátny tajomník amerického ministra zahraničia Richard Armitage zákon nazval tragédiou.
"Nechceme figurovať medzi štátmi obvinenými z vývozu svojich detí," odpovedala mu obratom šéfka štátneho úradu starostlivosti o deti Gabriela Comanová.
Škandál s obchodom s rumunskými deťmi sa prevalil v roku 2001. Médiá priniesli závratné čísla: v rokoch 1990 - 2001 si cudzinci osvojili viac ako 10-tisíc rumunských detí. Po módnom trende adopcie malých Afričanov západnú Európu a Spojené štáty ovládla móda "exotických" sirôt z postkomunistických krajín. Rumunsko po komunistickom diktátorovi Ceaušescovi zdedilo stotisíc nechcených detí v detských domovoch.
Koncom 90. rokov si už na jedinej adopcii dokázali privyrobiť právnik, mimovládna organizácia, úradník aj cestovná kancelária. Nové obchodovanie dalo stovkám detí budúcnosť - a ďalšie asi poslalo do rúk pedofilov a pasákov.
Rumunská vláda v roku 2001 vyhlásila na medzinárodné adopcie moratórium. Odvtedy úradníci povolili asi 800 výnimiek z moratória na základe intervencií vysokopostavených politikov vrátane premiéra Adriana Nastaseho. Spravodajkyňa EÚ pre Rumunsko reagovala návrhom pozastaviť prístupové rokovania do Európskej únie pre "podporu obchodu s deťmi". Teraz sa má z moratória stať zákon.
Rumunskí úradníci sa ocitli pod tlakom z dvoch strán. Zatiaľ víťazí túžba dostať sa do únie. Rumuni teraz nemajú prečo Spojeným štátom nadbiehať: členstvo v NATO už dostali, teraz potrebujú priazeň Bruselu. V rumunských ústavoch ostáva 40-tisíc detí s nejasným osudom.
ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ