Išlo o test, či medzi armádou a irackým odbojom funguje prímerie. Po sérii neúspechov to podľa armády môže znamenať, že vo Fallúdži sa našiel model spolupráce medzi spojeneckými silami a militantmi.
Problém však je, že sprostredkovateľom dohody sa stali bývalí generáli Saddámovej armády. Jeden z nich - Muhammad Latíf bude dokonca v meste zabezpečovať poriadok. Pre šíitov a Kurdov v Iraku to znamená, že ľudia, ktorí ich mučili a prenasledovali, sa vracajú.
"Fallúdža nebude modelom pre ostatné časti Iraku. Bol to výnimočný prípad. Tu sa začalo násilie," hovorí námestník ministra obrany Paul Wolfowitz.
Vojenskí analytici a znalci Blízkeho východu však oponujú, že práve Fallúdža bude modelová. "Názor, že Irak sa zázračne zmení na žiarivý príklad demokracie, si vyžaduje veľa kultúrnej arogancie," povedal Boston Globe nemenovaný armádny predstaviteľ s dlhoročnou skúsenosťou z oblasti.
Naznačil tak, že rozpory medzi Pentagonom a stratégmi sa zväčšujú. Čoraz viac ľudí z generality tvrdí, že práve Wolfowitz a jeho šéf Rumsfeld by mali odstúpiť, aj to, že víťazstvá v jednotlivých irackých bitkách by sa mohli skončiť prehratou vojnou.
Američania pokojne vošli do stredu Fallúdže a vyjednávali so starostom. To, čo označujú za prielom, Iračania v meste označili za víťazstvo militantov: Američania prišli s irackými bezpečnostnými zložkami, lebo sami sa neodvážia.
Príslušníci novovytvorených irackých síl však majú strach. Boja sa, že dopadnú podobne ako stovky tých, čo pomáhajú Američanom. "Myslím, že bude lepšie, keď mojich mužov nebudú vidieť s cudzími vojakmi," povedal agentúre AFP policajný šéf Fallúdže Hamíd Alajaš.
Američanov čaká konfrontácia s vodcom šíitskej revolty Muktadom Sadrom. Jeho poradca povedal, že Sadr prikázal šíitom v celej krajine, aby kdekoľvek útočili na amerických vojakov. Povstanie podľa neho vstúpilo do druhej fázy.
Krátko pred tým Američania bombardovali Sadrov úrad v Bagdade a s jeho Mehdiho milíciami bojovali aj v meste Kúfa. Agentúry hlásia, že boje si vyžiadali životy 35 šíitov.
Pozorovatelia upozorňujú, že rozklad v šíitskom tábore je čoraz hlbší. Starší klerici nesúhlasia so Sadrovými metódami a boja sa jeho rastúcej popularity medzi mladými ľuďmi. "Hoci to nikdy nepovedia verejne, Sadra by radi pod zámkom videli aj mnohí irackí lídri," tvrdí John Esposito z univerzity Georgetown.
(mik, reuters)