Kadyrova pochovali podľa tradičného obradu. FOTO- REUTERS
Zavraždeného čečenského prezidenta včera Achmata Kadyrova pochovali podľa čečenskej tradície v jeho rodnej obci Centoroj. Smútočné slávnosti potrvajú tri dni. Na pohreb sa i napriek tomu, že existovala obava z ďalších bombových útokov, zišli významné osobnosti Ruska a niekoľko guvernérov.
Vtedy už bolo jasné, že syna zosnulého Kadyrova Ramzana vymenovali za prvého námestníka predsedu čečenskej vlády. Ramzan bol dosiaľ veliteľom bezpečnostnej služby prezidenta. Osobná ochranka čečenského vodcu mala 600 mužov. De facto Ramzan a jeho otec velili mnohotisícovým ozbrojeným jednotkám.
Ochrancovia ľudských práv opakovane upozorňovali na neprípustné praktiky, ktorých sa Kadyrov mladší dopúšťal: únosy ľudí, mučenie v súkromnej väznici, vraždy a rabovanie.
Cieľom vymenovania Ramzana do vysokej funkcie je podľa pozorovateľov udržať aspoň čiastočne jeho gardy pod kontrolou alebo si ich aspoň nepoštvať proti sebe.
Vyšetrovanie bombového útoku, pri ktorom v nedeľu na štadióne Dynamo v Groznom zahynulo sedem ľudí a viac ako 50 bolo zranených, neprinieslo zatiaľ žiadne výsledky. Podľa námestníka ruského generálneho prokurátora Sergeja Fridlinského, ktorý prišiel do čečenskej metropoly, aby viedol pátranie, bombu tvorili dva delostrelecké náboje a fľaše s plastickou trhavinou. Fridlinskij zopakoval verziu Federálnej služby bezpečnosti (FSB), že za atentátom stojí niekto z Kadyrovovej ochranky. FSB hovorí doslova o "zradcoch v radoch najbližších".
V Čečensku vyvolala smrť Kadyrova značné obavy z budúceho vývoja. Kadyrov nebol obľúbený, ale ľudia sa boja rozsiahlych vojenských operácií, ktorými ruská armáda môže zareagovať na nedeľný útok.
Zatiaľ sa nevie, či budú vypísané nové prezidentské voľby. Zazneli síce už prvé mená prípadných kandidátov, ale nie je isté, či v súčasnej situácii niekto o funkciu čečenského prezidenta vôbec stojí a či armáda vedená Ramzanom Kadyrovom niekoho k moci pustí.
Hovorí sa o ambicióznom Bislanovi Gantemirovi, bývalom starostovi Grozného, ktorý kedysi bojoval proti separatistom, či o moskovskom Čečenovi Aslanbekovi Aslachanovi, ktorý aktívne spolupracuje s Kremľom. Pozorovatelia nepokladajú za pravdepodobné, že by sa do vedenia Čečenska postavil asi najskúsenejší čečenský politik Ruslan Chasbulatov, bývalý predseda ruského parlamentu.
Málo pravdepodobné sú aj rozhovory ruského prezidenta Vladimira Putina s umiernenejšími predstaviteľmi gerily či so samotným vodcom gerily, bývalým čečenským prezidentom Aslanom Maschadovom, ktorého Kremeľ opakovane nazýva teroristom. Maschadov vo zvláštnom vyhlásení včera vyjadril ľútosť nad životmi civilistov, ktorí zahynuli na štadióne, a odmietol, že by útok spáchali jeho ľudia.