Rektor Vysokej školy výtvarných umení Ján Hoffstädter a jeho kolegyňa Anna Daučíková pri preberaní grantu z rúk japonského veľvyslanca na Slovensku Toyojira Soejimu. FOTO - MÁRIA BALOGHOVÁ
m obsluhuje potreby strihu a poskytuje vynikajúce možnosti tvorby a simultánnej prezentácie videoartu," povedal Ján Hoffstädter, rektor Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave pri preberaní grantu, ktorý škole odovzdal v minulých dňoch japonský veľvyslanec na Slovensku Toyojiro Soejima. Projekt je zameraný na zvýšenie kreativity študentov a posilnenie spolupráce v oblasti školstva a kultúry medzi oboma krajinami.
Hodnota grantu je okolo 16,5 milióna slovenských korún a bratislavská výtvarná akadémia je deviatou slovenskou inštitúciou (po Univerzite Komenského, Slovenskej filharmónii, banskobystrickej Štátnej opere, Slovenskej televízii, Slovenskom národnom divadle, bratislavskej Univerzitnej knižnici, košickom Štátnom divadle a Knižnici Mateja Hrebendu pre nevidiacich), ktorej udelilo Japonsko grant v rámci svojho kultúrneho podporného projektu. Ten je určený štátnym inštitúciám a neziskovým organizáciám, ktoré sa venujú vzdelávaniu a zachovaniu a zveľaďovaniu kultúrneho dedičstva a z krajiny vychádzajúceho slnka putovali už peniaze na vyše tisíc projektov vo viac než sto krajinách.
"Pre našich študentov znamená otvorenie týchto dvoch pracovísk jednak silnú výzvu na tvorbu a tiež väčší pocit istoty, že sme porovnateľní so školami v zahraničí. Keďže máme čo ponúknuť, očakávame ešte väčší prílev študentov-stážistov zo zahraničia než v minulosti. Je to pre nás významný posun dopredu. Treba povedať, že s kompletným vybavením týchto pracovísk, najmä čo sa týka počítačovej techniky, nám pomohlo aj ministerstvo školstva," dodal Ján Hoffstädter. (ba)