PAVOL HAMŽÍK, predseda SOP: „Doterajšie vyberanie poplatkov za externé štúdium sme považovali za nelegálne. Krok vlády smeruje k tomu, že poplatky budú regulované a urobí sa v nich poriadok. Preto sme to podporili.“
EVA SLAVKOVSKÁ, poslankyňa SNS: „Považujem to iba za východisko z núdze. Za uzákonenie stavu, ktorý tu už niekoľko rokov existuje, veď školné od externých študentov vyberajú viaceré fakulty.“
ĽUBOMÍR ANDRASSY, poslanec SDĽ: „Je to hazardovanie s budúcnosťou Slovenska, ktorá musí byť spätá s vysokoškolským vzdelávaním mladých ľudí a ich kvalifikáciou.“
Peter Osuský, nezávislý poslanec: „Platenie školného externistami deformuje rovnosť šancí mladých ľudí. Môže vzniknúť stav, že fakulty vo finančnej mizérii začnú znižovať podiel študentov denného štúdia a zvýšia počet platiacich- externých.“
MARTIN FRONC, štátny tajomník ministerstva školstva (KDH): „Čiastočné spoplatnenie štúdia na vysokých školách považujem za malý krok vpred, veď už teraz za túto formu platí takmer 33-tisíc študentov. My sme od začiatku presadzovali celoplošné zavedenie poplatkov s efektívnym fungovaním študentského pôžičkového a štipendijného fondu.“
ĽUDOVÍT KANÍK, predseda DS: „Spoplatnenie externého štúdia výrazne nezlepší situáciu vysokých škôl. Nazdávam sa, že nová realita presvedčí politikov, že je nevyhnutné celoplošné spoplatnenie štúdia na vysokých školách. Myslím si, že by sa malo oveľa intenzívnejšie pracovať na systéme, ako prostredníctvom pôžičkových, sociálnych a štipendijných fondov zabezpečiť spoplatnenie aj dostupnosť štúdia.“ (or)