
V stredu sa na zasadnutí vlády rozhodlo o spoplatnení externého vysokoškolského štúdia. Na snímke minister školstva SR Milan Ftáčnik (vpravo) a podpredseda vlády Ivan Mikloš.
FOTO TASR – VLADIMÍR BENKO
BRATISLAVA – Nový zákon o vysokých školách, od ktorého si vláda sľubuje začiatok reformy vysokého školstva, posilňuje ich ekonomickú i rozhodovaciu autonómiu. Ak zákon vstúpi do platnosti, tak sa štátne vysoké školy okrem vojenských a policajných zmenia na verejnoprávne inštitúcie.
Od januára 2003 prevedie štát majetok, ktorý doteraz len spravoval, do ich vlastníctva. Nakladanie s ním i peniazmi štátu bude kontrolovať správna rada školy. Predkladať budú výročné správy o hospodárení, verejný bude zámer rozvoja školy, ktorý bude vypracovaný vždy na päť rokov.
Vládny návrh tiež posilňuje postavenie rektorov, ktorí budú môcť isté kompetencie zveriť dekanom fakúlt. Dekani budú môcť prijímať a prepúšťať zamestnancov v rozsahu, aký im zverí rektor, a vyvíjať podnikateľskú činnosť podľa štatútu školy.
Slovenská rektorská konferencia víta uzákonenie vyberania poplatkov, ktoré sa nateraz deje na hranici zákona. Jej prezident Milan Dado však odmietol návrh, aby o výške poplatku rozhodovala vláda po schválení zákona v parlamente. Výšku poplatku by podľa neho mala určiť samotná vysoká škola.
Študentská rada vysokých škôl takisto ocenila, že vládou schválené spoplatnenie externého vysokoškolského štúdia otvorí cestu k riešeniu nelegálneho vyberania poplatkov za túto formu štúdia.
Spoplatnenie externého štúdia považuje predseda Rady vysokých škôl Libor Vozár za najlepšiu z predložených alternatív.
JARMILA HORÁKOVÁ