
Sú však naozaj také výhodné, že by majitelia walkmanov mali svoje prístroje vyhodiť a rýchlo si zaobstarať modernejších nástupcov?
Kto sa rozhoduje podľa ceny prístroja, asi siahne po najlacnejších walkmanoch. Kúpiť sa dajú už za necelú tisícku. Lepšie walkmany sa však cenovo vyrovnajú cenám diskmanov i MP3 prehrávačov. Rozhodovať sa možno aj podľa ceny médií, ktoré prehrávač používa. V tomto prípade najlacnejšie vyjdú MP3 prístroje. Majú zabudovanú pevnú pamäť. Do lepších aparátov sa dá kúpiť aj pamäťová karta. Najdrahšie asi vyjdú minidisky. Cena jedného disku sa pohybuje okolo 100 korún. Najlacnejšie prázdne cédečko možno kúpiť už za 10 korún a kazetu za 20.
Kapacita médií
Pri výbere vhodného prehrávača je dôležité zvážiť kapacitu média, ktoré prístroj využíva. Klasická magnetofónová kazeta má maximálnu kapacitu 90 minút. Na CD sa dá napáliť až 80 minút hudby alebo 800 MB hudby vo formáte MP3. To znamená, že sa na jeden disk zmestí aj 10 hodín hudby. Keď naň chceme vtesnať viacej hudby, musíme počítať aj s nižšou kvalitou záznamu. Rovnako je to aj pri MP3 prehrávačoch. Množstvo hudby, ktorá sa zmestí do prehrávača, závisí od veľkosti disku či karty. Na 64-MB kartu sa dá nahrať približne jedna hodina hudby v najkvalitnejšom formáte. Na jeden minidisk sa zmestí približne 5 hodín kvalitnej hudby.
Veľkosť prehrávača
Všetky prístroje prešli za posledné roky rapídnou diétou. Zmenšila sa ich veľkosť i hmotnosť. Najmenšie a zároveň najľahšie prístroje sú dnes MP3 prehrávače. Mnohé z nich sú len o niečo väčšie ako zapaľovač a bez batérie vážia len asi 30 gramov. Naopak najväčšie sú diskmany. S ich veľkosťou toho technici už asi veľa nevymyslia - musí sa do nich dostať cédečko, ktoré je pomerne veľké. Walkmany sú len o niečo väčšie a ťažšie ako samotná kazeta, ktorú prehrávajú. Podobnú veľkosť majú aj minidisky. Tie sú však ešte o niečo ľahšie.
Ako dostať hudbu na médium?
Na magnetofónovú pásku si hudbu jednoducho nahráme v kazetovom prístroji. Stačí k nemu pripojiť iný kazetový magnetofón alebo použiť dvojkazetový. S ostatnými médiami je to o niečo ťažšie.
Na cédečko treba hudbu napáliť. Na to poslúži buď samostatná napaľovačka, alebo napaľovačka v počítači. Na klasickej napaľovačke možno nahrávať len hudbu v klasickom audioformáte. Na cédečko sa jej tak zmestí relatívne málo.
Ak chceme nahrať hudbu v MP3 formáte, musíme použiť počítač. V takom prípade je však potrebné najprv hudbu skomprimovať a potom ju napáliť. Podobný postup treba použiť aj v prípade MP3 prehrávačov. V tomto prípade však nepotrebujeme napaľovačku, stačí prepojovací kábel, ktorý dostaneme spolu s prehrávačom. Existujú aj minidisky, ktoré dokážu nahrávať priamo bez počítača. Nahrávať možno cez mikrofón alebo z iného prehrávača, ktorý sa dá pripojiť cez kábel. Nahrávacie minidisky sú však oveľa menej rozšírené ako prehrávacie.
Batérie
Modernejšie prístroje spotrebujú menej energie. Hudbu teda môžeme dlhšie počúvať na nových MP3 prehrávačoch a minidiskoch ako na diskmanoch či walkmanoch. Do MP3 prehrávačov ide väčšinou len jedna tužková batéria.
Modernejšie prehrávače využívajú namiesto klasických tužkových batérií dobíjateľné akumulátory.
K niektorým prístrojom na akumulátory sa dá pripojiť i tužková batéria. V prípade vybitia akumulátora tak stačí kúpiť jednu batériu a môžeme počúvať ďalej.
Pri kúpe prístroja na tužkové batérie je lepšie ihneď kúpiť aj sadu dobíjateľných batérií s nabíjačkou. Prístroj sa tak síce predraží, peniaze sa však rýchlo vrátia v ušetrených jednorazových batériách. Výrobca vždy uvádza, koľko hodín je možné s plne nabitými batériami počúvať hudbu. Väčšinou je však tento čas meraný v ideálnych podmienkach a v skutočnosti bude kratší. Ako dlho batérie vydržia, závisí aj od ich kapacity.
Odolnosť proti otrasom
Najväčší problém s otrasmi majú diskmany. Preto sú vybavené vyrovnávacou pamäťou. Aparát načíta istý úsek skladby do pamäte a potom ju z nej prehráva. Aby nedošlo ani pri väčších otrasoch k prerušeniu prehrávania, je potrebný prístroj aspoň s 30-sekundovou pamäťou. Pri väčších vyrovnávacích pamätiach dochádza občas k zastaveniu otáčania disku.
Ak je cédečko poškriabané, môže mať prístroj problém s nájdením miesta, kde skončil. Preto je výhodné ak sa dá ochrana proti otrasom vypnúť. Rovnako riešia problém s otrasmi aj minidisky. Najnovšie majú vyrovnávaciu pamäť i na niekoľko minút. Naopak, problém s otrasmi nemajú MP3 prehrávače - tam kde sa nič nehýbe, nemá sa ani čo otriasť.
Ovládanie a displej
Každý prístroj by mal mať jednoduché a prehľadné ovládanie. Je lepšie kúpiť si prístroj s diaľkovým ovládaním. Nejde o klasické ovládanie ako pri televízore či videu, ale o ovládanie na kábliku od slúchadiel. K dispozícii sú predovšetkým základné funkcie ako je zapnutie a vypnutie prehrávania či ovládanie hlasistosti.
Displej by mal byť zase prehľadný a dostatočne veľký. Nevyhnutnosťou je, aby bol podsvietený. Diskmany, MP3 prehrávače i minidisky by mali na displeji zobrazovať názov prehrávanej skladby.
Rádio
Väčšina prístrojov je dnes vybavená i rádiom. Pri výbere to síce nie je najdôležitejší ukazovateľ, ale je to vynikajúca doplnkovú funkciu. Poslúži predovšetkým v prípade, že nemáme pri sebe viacero médií s hudbou.
MP3 prehrávače umožňujú aj nahrávanie záznamu z rádia.
Ak má prístroj rádio, je výhodné, ak má aj pamäť na niekoľko staníc. Zároveň by mal aj zobrazovať názvy staníc. Staršie walkmany sú vybavené väčšinou rádiom s analógovým ladením. Kvalita zvuku však vysoko zaostáva za súčasnými prístrojmi.