
"Neexistuje tu nijaká forma asistencie k dieťaťu, príspevok za opatrovanie môže dostať iba príbuzný," kritizuje systém Jana Hajašová z Bratislavy. Keď počuje ministra práce hovoriť o tom, ako chce reformami motivovať ľudí na prácu, nestačí sa vraj čudovať. "Chcem pracovať, štát ma však núti práce sa vzdať. Keď to urobím, budú zase hovoriť, že zneužívame systém."
Syn pani Hajašovej ma detskú mozgovú obrnu, matka sa k nemu snaží získať opatrovateľku. Jediné, čo jej však štát ponúka, je príspevok na opatrovanie pre ňu samu. Musela by však odísť z práce. "Ak nechcú dať deťom osobných asistentov, dobre, ale prečo nemôže opatrovateľský príspevok dostať ktokoľvek nad 18 rokov, zamestnali by sa nezamestnaní, práce by som sa nemusela vzdať ja ani nikto z príbuzných a zo mzdy by sme predsa platili dane," krúti nechápavo hlavou. Pre syna sa snaží získať miesto v dennom centre - dozvedela sa však, že pre ležiacich pacientov také nie sú.
Rovnaký problém riešili manželia Buranskí z Nitry. Ich dcéra má vážne genetické ochorenie, ktoré spôsobuje mentálne postihnutie. "Do troch rokov sme o ničom nevedeli, vyvíjala sa ako iné deti. Potom zrazu nevedela vety, ktoré predtým hovorila bez problémov."
Zamestnávateľ vyšiel pani Buranskej v ústrety - dostala rok a pol neplatené voľno a s dcérou zostala doma. Od úradu promptne dostala príspevok za opatrovanie. Nie každý sa však chce dlhodobo vzdať práce, rodina teda hľadala v Nitre denný stacionár. Nijaký nenašla. Žiadala o príspevok na asistenta, čo úrady zamietli, asistent má totiž podľa zákona pomáhať postihnutému k osobnej aktivite, nie starať sa o choré dieťa. Opatrovateľskú starostlivosť zamietla obec, pretože ju môže dostať iba neúplná rodina alebo taká, kde sa rodičia nemôžu o dieťa sami celodenne starať, napríklad pre chorobu. "Ďakujem pekne za také zákony, kde píšu, na čo máme nárok, no ak nechcete dať dieťa do ústavu a chcete mu zabezpečiť rodinné prostredie, nepomôžu vám," hovorí mama Buranská.
(haj)
Čo robiť, ak máte zdravotne postihnuté dieťa?
Ak sa vám narodí dieťa so zdravotným postihnutím alebo takýto hendikep získa v dôsledku choroby či úrazu, môžete využiť:
Sociálne poradenstvo
* Sociálnych pracovníkov nájdete na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, v špecializovanej štátnej správe, na mestskom úrade.
* Pomôcť môžu aj v niektorých mimovládnych organizáciách.
* Poradia vám, na aké dávky máte nárok, poskytnú informácie o možnostiach riešenia situácie, mali by vás usmerniť pri voľbe a uplatňovaní foriem sociálnej pomoci. Ich pomoc je bezplatná.
Náhradná rodinná starostlivosť
* Zdravotne postihnuté dieťa, o ktoré nemáte možnosť sa starať, môžete umiestniť do náhradnej rodinnej starostlivosti. Riešením je detský domov či domov sociálnych služieb. Prijateľnejšie a výhodnejšie pre dieťa však je, ak by ste mu našli profesionálnu náhradnú rodinu či pestúna. Bude mať individuálnu starostlivosť, nie "hromadnú".
Domov pre osamelých rodičov
* Poskytuje bývanie a poradenstvo pre osamelých rodičov či plnoletého rodiča so zdravotne postihnutým dieťaťom.
Prepravná služba
* Jej cieľom je vhodne kompenzovať pohybovú schopnosť zdravotne postihnutých,
* Táto forma pomoci sa poskytuje na základe posudku občanom, ktorí nie sú schopní premiestniť sa k vozidlu verejnej hromadnej dopravy a železničnej dopravy (nie sú schopní nastupovať do nich, udržať sa v nich počas jazdy a vystupovať z nich porovnateľne ako zdraví ľudia).
Domovy sociálnych služieb
* Poskytujú služby pre zdravotne postihnutých od troch rokov do konca života.
* Pri mnohých sú aj základné a stredné školy.
* Oproti tradičným domovom sociálnych služieb však existuje niekoľko vážnych výhrad: okrem odlúčenia od rodiny, ktoré hendikepované dieťa nesie veľmi ťažko a má veľký vplyv na jeho ďalší vývoj, je to aj slabšie vzdelávanie - v niektorých domovoch dokonca úplne chýba. (sr)