V Memory centre si starší ľudia trénujú pamäť. Hrajú sa scrabble, lúštia krížovky, ale snažia sa aj používať mobil a písať esemesky, aby sa vedeli orientovať vo svete modernej techniky. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Čunderlíková. Ako starí priatelia si všetci sadajú k zákusku, oslavujú sa narodeniny. Na stene visia zásady, ktoré si sami stanovili - hrať sa scrabble, lúštiť krížovky, chodiť do prírody či "používať mobil a písať esemesky, aby sme sa vedeli orientovať vo svete modernej techniky".
Tréningy nie sú jedinou aktivitou nového Memory centra v Petržalke. Ponúka aj denný pobyt pre starších ľudí, "ktorí sa chcú udržiavať aktívni alebo sú osamelí a hľadajú zmysluplnú náplň dňa, alebo majú poruchy pamäti a Alzheimerovu chorobu".
Zo strany príbuzných je veľký záujem. Čunderlíková hovorí, že sa ozývajú práve ľudia, ktorí sa rozhodujú, ako sa postaviť k chorobe rodičov. Keďže denné centrá chýbajú, zvažujú často dve alternatívy - umiestniť starkých do ústavu alebo sa vzdať práce a starať sa o nich doma. Podľa správy Štatistického úradu z roku 2002 nie sú v Bratislavskom kraji nijaké miesta na denný pobyt v domovoch dôchodcov.
Memory centrum umožňuje tretiu alternatívu - umiestniť príbuzného cez deň do domova a po skončení práce ho zobrať domov. V Bratislave je ešte jedno takéto zaradenie s dennou starostlivosťou Senior centrum na Záhrebskej ulici.
Čunderlíková hovorí, že denné centrum má príbuzným pomôcť aj tak, že starkým zabezpečí aktívny deň, aby v noci mohli spokojne spať a nechodili na "prechádzky", pri ktorých sa môžu stratiť. "Aktivita cez deň je dôležitá, aby bol zachovaný denný režim. Ak cez deň ľudia s touto chorobou spia a nemajú stimuly, v noci sú aktívni."
V centre sa stretávajú aj príbuzní, ktorí sa o chorých starajú doma, a opatrovatelia. Chcú získať informácie, aby vedeli lepšie zvládnuť starostlivosť, uvoľnili napätie, poskytli si emocionálnu podporu, vymenili si skúsenosti.
Rady, ako sa starať o chorých, komunikovať s nimi, a o možnostiach sociálnej pomoci možno získať aj na bezplatnej večernej infolinke 0800 15 7777.
(haj)
Čo je to Alzheimerova choroba
Alzheimerova choroba príde nečakane ako všetko zlé. Zrazu sa v mozgu začne vypínať jedna žiarovka po druhej a neexistuje žiadna cesta, ako to zastaviť. V súčasnosti ňou trpí 30 miliónov ľudí. Celkové náklady na liečbu a starostlivosť presahujú ročne sto miliárd dolárov. V USA je to neuveriteľná polovica všetkých výdavkov na zdravotníctvo.
Na Alzheimerovej chorobe, ktorá je nevyliečiteľná, nie je najhoršia smrť. "Máte pri sebe milovaného človeka a uvedomujete si, že hoci ešte neodišiel z tohto sveta, pre vás už neexistuje. Nepoznáva vás," vraví manžel, ktorý prežil chvíle, keď si sám želal zomrieť. Vždy si však povedal, že môže byť ešte horšie. Kým chorý zomrie, zakúsi nekonečné množstvo ponižujúcich zážitkov. Vymaže si totiž z pamäti aj tie najbežnejšie úkony, nedokáže si umyť zuby, najesť sa príborom, vymočiť sa na záchode. Pomalý, nezadržateľný proces úpadku rozumových schopností postihnutého človeka ničí každého v jeho okolí. Gerontopsychiatrička Izabela Matéffy zo svojich skúseností tvrdí: "Alzheimerova demencia patrí k tým chorobám, ktoré si po istom čase vynútia, aby lieky brali nielen pacienti, ale aj ich najbližší. Najprv na zničené nervy, potom na únavu, neskôr na oboje." (uj)