
Symbióza umenia s najmodernejšími technológiami alebo oslava kreativity - tak sa dá zjednodušene označiť to, čo každoročne v jeseni ponúka festival Ars electronica. V rakúskom Linzi sa prezentujú tie najlepšie nové diela a projekty elektronického umenia z celého sveta. Zoznam tých, ktoré to budú tento rok, zverejnili organizátori festivalu predvčerom.
Počítačová animácia/Vizuálne efekty, Digitálna hudba, Interaktívne umenie, Internetová vízia, Digitálne komunity, Freestyle computing - to sú názvy súťažných kategórií, v ktorých sa tento rok nazbieralo vyše tritisíc príspevkov z takmer sedemdesiatich krajín. V Linzi ide o veľké peniaze i prestíž, víťazi si delia stotridsaťtisíc eur, zviditeľňujú sa v brandži a ľahšie získavajú sponzorov. Pre bežných návštevníkov zas festival ponúka lákavú možnosť byť pri zrode mnohých umeleckých i technických trendov blízkej budúcnosti.
Ars electronica ročníkom 2004 potvrdzuje povesť podujatia, ktoré netrpí naivným technooptimizmom, ale skôr mapuje možné prieniky nových technológií, umenia a bežného života. Za najlepšie dielo v kategórii počítačovej animácie medzinárodná porota tentoraz vybrala film Ryan. Jeho autor Chris Landreth v štrnástich minútach originálne stvárnil autentický príbeh kedysi významného kanadského priekopníka kresleného filmu, ktorý premárnil svoj talent a dnes žobre na ulici.
Dôraz na sociálny aspekt dominuje aj v ostatných úspešných dielach. Najlepším interaktívnym projektom uplynulého roka je Lightening Post dvojice Ben Rubin, Mark Hansen. Na niekoľkých desiatkach malých displejov v tmavej miestnosti sa postupne zobrazujú fragmenty z tisícok internetových diskusií prebiehajúcich na serveroch po celom svete. Divák zadá nejaké kľúčové slovo a vzápätí sa stáva svedkom neuveriteľnej komunikačnej masy.
Porota v novej kategórii Digitálne komunity najvyššie vyzdvihla medzinárodný projekt The World Starts With Me, ktorého cieľom je pomocou centier vybavených počítačmi a prístupom na internet urobiť sexuálnu osvetu mladým Afričanom (už bol úspešne otestovaný v Ugande), a Wikipediu, mamutiu online encyklopédiu umožňujúcu komukoľvek dopĺňať či spresňovať jednotlivé heslá.
Práve vďaka otvorenosti uspel aj projekt Creative Commons, ktorý nenašiel konkurenta v silne obsadenej kategórii Internetová vízia. Tvorcovia hudby, obrázkov či videa na tejto webstránke môžu dať svoje diela voľne k dispozícii pri zachovaní "čiastočnej ochrany autorských práv".
Do Linza sa v jeseni oplatí vybrať - okrem víťazných diel, projektov a ich autorov tam uvidíte aj množstvo tých, ktorým bolo udelené čestné uznanie. Dovtedy môžete vidieť a dozvedieť sa o festivale viac na www.aec.at.
OLIVER REHÁK