foto
Michal Handzuš (na snímke TASR) už mal prst na tlačidle s telefónnym číslom kamaráta Pavla Demitru, no nakoniec si to rozmyslel. "Prevážila moja poverčivosť. Za celý čas play off som mu ani raz nezavolal, hoci po vyradení Toronta som sa veľmi chcel podeliť o radosť a dozvedieť sa, čo je nové v slovenskom tíme. Ale keď som si uvedomil, že prerušenie mlčanlivosti by mohlo ohroziť naše ťaženie v play off, zháčil som sa, vydržím," povedal útočník Philadelphie Flyers, ktorý si už vydobyl prívlastok kľúčový. V šiestom zápase v Toronte ho tréner Ken Hitchcock nasadzoval často v dvoch útokoch. S LeClairom a Recchim a k Somíkovi s Radivojevičom.
Za prihrávku dobrý obed
"V Toronte sme boli objektívne lepší. Viedli sme 2:0, nespokojní diváci na domácich začali bučať. Dostali sme však dva zlepené góly, po šťastnom Sundinovom vyrovnaní od modrej súper ožil, v závere nás podržal skvelý brankár Esche. Predĺženie bolo vzrušujúce, hralo sa hore-dole, Roenick rozhodol krásnym gólom. V hale Air Canada Center by v tom momente bolo počuť, ako padne na zem kľúčik. Bol to zatiaľ najväčší okamih mojej kariéry v NHL."
Banskobystričan Handzuš nezvykne spomínať svoje zásluhy: "Ako som prihral Radovi Somíkovi na gól? Brashear mi pri mantineli posunul puk za bránku, mal som na chrbte hráča, no podarilo sa mi ho ešte hodiť Radovi. Trafil perfektne voľný vinkel, brankár nemal šamcu. Na obede u Somíkovcov ma pohostili chutnou polievkou a ražniči. Vraj si za tú prihrávku zaslúžim. Tak mám ďalšiu motiváciu. Žartujem, sú to zlatí ľudia. Pozývajú nás s Brankom Radivojevičom často aj bez prihrávok. Radovej manželke po pôrode pomáha mama s jej sestrou. Nikola Somíková má ešte iba dva týždne. Rozkošné bábo."
Čechov sledoval na internete
Michal pozorne sleduje, ako si na MS v Česku počína tím, ktorému v Göteborgu 2002 pomohol ku zlatu. V stredu večer videl na internete penaltový koniec českých nádejí naživo: "Existuje taký link, poradil mi ho jeden Slovák z Philadelphie, treba sa prihlásiť ako člen a máte obrázky. Viem, že do Ostravy sa zo Slovenska konečne dostali na veľký hokej aj ľudia čo neoplývajú peniazmi a urobili horúcu atmosféru. Aj to, že tréneri presunuli Ľuba Barta k Demovi, čo je podľa mňa správne, v St. Louis si dobre rozumeli. Samozrejme, že aj ja by som chcel hrať v kotle plnom slovenských vlajok, ale viete, čo je pre hokejistu Stanley Cup. Možno sa mi tá príležitosť v živote nezopakuje. A ktovie, kedy bude vôbec pokračovať NHL", vysvetľoval na hrane previnilosti svoju angažovanosť v zámorí. "No musím povedať, že to, čo sa deje okolo hokeja vo Philadelphii, niekedy vyvoláva zimomriavky, aké som cítil pri nástupe na finále v Göteborgu. Ľudia sú hladní po úspechu. Stanley Cup tu videli naposledy v roku 1975, ešte keď hrával náš generálny manažér Bobby Clarke. Fanúšikovia na Slovensku povzbudzujú celý zápas, tu sa zvyknú rozohniť, najmä, keď sa niečo deje. Lenže v play off sa stále niečo deje. Obecenstvo je v neuveriteľnom nasadení. Určite aj preto, že sa nám darí, zatiaľ sme v play off doma ešte neprehrali. Najlepší hokej sme hrali v piatom súboji s Torontom, ktorý sme vyhrali 7:2." (Handzuš dal dva góly, pozn. red.)
Zvláštny mix Tampy
Kto zastaví Toronto, musí vyhrať Stanley Cup - hlásali novinové titulky i odborníci už v čase, keď na Toronte stroskotala Ottawa. Po vypadnutí Detroitu v Západnej konferencii je táto vidina ešte dráždivejšia. M. Handzuš: "Neúspech Ottawy na druhej strane významne pomohol slovenskej reprezentácii. Verím, že chlapci v Prahe pomstia aj Čechov, keď už k tomu vysnívanému finále s nimi nedôjde. Našich Flyers však čaká teraz víťaz celej základnej časti Tampa Bay. Veľmi šikovne, i keď trochu nezvykle zmixované mužstvo. V prvých dvoch päťkách sú mladí talentovaní hráči, ktorí na ľade o sebe perfektne vedia. Hrajú prím, starajú sa o góly. V ďalších dvoch starší borci prijali rolu robotníkov. Dokopy fungujú ako hodinky. Ale my tiež máme svoje zbrane, skalp Toronta nám zvýšil zdravé sebavedomie."
Michal práve dočítal knihu Dvaja proti mafii od Rudolfa Benka: "Je o boji mafiánov zo slovenského prostredia, čo mi je oveľa bližšie. Zatiaľ neviem, čo otvorím ďalej, ale niečo ešte určite nájdem."
Okrem spomínaného telefónneho embarga ctí hokejový ľavák reťaz rituálov: "Býval som oveľa poverčivejší. Dnes sa obmedzujem iba na dodržiavanie presného postupu obliekania do výstroja. Hokejku mám položenú vždy na pravej strane, čepeľ na zemi musí byť otočená doľava."