Intenzívny boj so smrteľnou chorobou AIDS/HIV sa vypláca. Potvrdzuje to výsledok najnovšej štúdie amerických a britských vedcov, o ktorom informuje americký vedecký časopis Science. V africkej Ugande sa podarilo znížiť výskyt tohto ochorenia počas desiatich rokov o 70 percent!
Spoluautor štúdie Daniel Low-Beer z Cambridgeskej univerzity tvrdí, že sa tak stalo vďaka aktívnemu prístupu úradov a mimovládnych organizácií.
Vedci dôkladne študovali lekárske správy a správanie sa tisícok tehotných žien a vojenských regrútov v oblasti. Po spracovaní výsledkov zistili, že v Ugande je dnes nakazených vírusom HIV zhruba pol milióna ľudí. Pred desiatimi rokmi ich bolo jeden a pol milióna.
Taký výrazný pokles výskytu nakazených nemá zatiaľ vo svete obdoby. Zaznamenali ho pritom na kontinente, kde počet nakazených stále stúpa.
Výnimočnosť Ugandy je v tom, že sa tu problémom zaoberajú aj na lokálnej úrovni, v každej komunite. Zásluhu na tom majú predovšetkým náboženské hnutia, mimovládne organizácie a charitatívne spolky. Téma HIV a AIDS prestala byť tabu. O prevencii formou používania kondómov sa tu hovorí otvorene v každej rodine.
Na presadení intenzívneho boja s AIDS sa pritom výraznou mierou podieľal aj ugandský prezident Yoweri Kaguta Museventi. Postoj politického vedenia štátu je totiž v boji s HIV/AIDS jedným z kľúčov k úspechu - tvrdí to aj expertka rozvojového programu OSN (UNDP) so sídlom v Bratislave Natalia Gordienko. Upozorňuje však, že oproti Ugande, kde hlavnou príčinou šírenia HIV je sex, hlavným zdrojom prenosu tejto nákazy v Európe je používanie injekcií narkomanmi. Prevencia na komunálnej úrovni podľa ugandského vzoru je však aj napriek tomu dobrou stratégiou.Základným princípom prístupu, ktorý zvolili aj v iných európskych krajinách, je zabrániť deleniu spoločnosti na MY a ONI.
JAROSLAV ROZSÍVAL