Ministerstvo sa záležitosťou zaoberá na základe žiadosti indickej vlády a výpovedí Indov, ktorým sa z Iraku podarilo utiecť. Podľa indickej tlače najali Indov zamestnanecké agentúry na prácu v Kuvajte a Jordánsku. Skončili na amerických vojenských základniach ako kuchári, mäsiari, zamestnanci práčovní či udržbári.
Štyria Indovia sa nedávno vrátili do vlasti. Médiá zverejnili príbeh ich deväťmesačného pobytu na americkej základni. Jeden z nich tvrdil, že ho ako moslima nútili cez pôstny mesiac ramadán variť bravčové mäso, ktoré islam moslimom zakazuje. "Berieme tie správy vážne. Chceme so všetkými ľuďmi, ktorí pracujú pre koalíciu, zachádzať s úctou a ľudsky," uviedlo americké veľvyslanectvo v Dillí.
Štyria indickí moslimovia z juhoindického štátu Kérala oznámili, že s miestnou agentúrou podpísali vlani v auguste zmluvy na pomocné práce v kuchyni pre zásobovaciu spoločnosť v Kuvajte. Každý za sprostredkovanie práce zaplatil 1750 dolárov. Na kuvajtskom letisku im vraj americkí vojaci prikázali nastúpiť do autobusu, ktorý ich odviezol na základňu pri severoirackom Mosule. Keď zistili, že sú v Iraku, protestovali. "Američania nám však povedali, že zaplatili kuvajtskej agentúre za každého z nás tisíc dolárov a že sme tu povinní pre nich pracovať," povedal muž menom Fajsal.
V apríli sa vraj skupine 16 Indov podarilo zo základne utiecť, pretože podplatili irackého vodiča nákladného auta, ktorý ich dopravil do Bagdadu. India patrila k odporcom vojny v Iraku.
(čtk)