
Michail Saakašvili sa stal miláčikom davu aj v Batumi. FOTO - REUTERS
Abašidze naposledy prehovoril k svojim stúpencom, keď sa pred rezidenciou v Batumi ozvala streľba. Poslal ich domov.
V Batumi aj Tbilisi sa potom začalo oslavovať. "Aslan utiekol! Adžarsko je slobodné," vyhlásil v gruzínskej televízii silne rozrušený prezident Michail Saakašvili. Potom odišiel do Batumi, aby z okna kancelárie zvrhnutého vodcu poďakoval demonštrantom "za hrdinstvo, ktoré zabránilo krviprelievaniu".
Niektorí v zápale nadšenia vnikli do sídla bývalého vodcu a spálili jeho kreslo rovno pred sochou jeho dedka Mameda Abašidzeho, zakladateľa Adžarskej autonómie. Hneď potom prehovoril k občanom premiér Zurab Žvanija: "Vedenie Gruzínska nestrpí rabovanie." Dodal, že stúpenci Abašidzeho nebudú prenasledovaní. Generálna prokuratúra Gruzínska už zatkla veliteľa 25. brigády gruzínskeho ministerstva obrany generála Romana Dumbadza, ktorý plnil Abašidzeho príkazy.
Prezident Gruzínska sľúbil, Adžarsku ostane široká autonómia. Zatiaľ však musia byť vymenované dočasné orgány moci, ktoré udržia v oblasti poriadok do mimoriadnych volieb. Vyzval policajtov, aby sa vrátili do služby a občanov, aby do 14 dní odovzdali zbrane. Poďakoval aj Rusku za jeho konštruktívnu úlohu pri riešení konfliktu.
Saakašvili povzbudený víťazstvom už v druhej revolúcii vyhlásil: "Uskutočnil sa vážny krok na ceste k zjednoteniu Gruzínska." Jeho slová znepokojili vedenie ďalších dvoch separatistických oblastí Gruzínska. Z nepriznanej republiky Abcházska prišla hneď odpoveď vysokých politikov: "Nie sme Gruzínci, máme inú mentalitu." Podľa ministra zahraničia Abcházska Sergeja Šambu teraz abcházski občania žiadajú, "aby boli všetky komunikácie s Gruzínskom prerušené a mosty vyhodené do vzduchu tak ako v Adžarsku".
Pozorovatelia upozorňujú, že niekoľkomesačné spory medzi Tbilisi a Batumi nie sú porovnateľné s krviprelievaním v Abcházsku či Južnom Osetsku v 90. rokov. Preto sa Saakašvilimu nemusí podariť exportovať svoju "ružovú revolúciu" aj do týchto autonómií.