Bush naďalej oficiálne Donaldovi Rumsfeldovi dôveruje, v Oválnej pracovni mu však údajne vynadal. Pre fotky mučenia irackých väzňov bude možno minister musieť odstúpiť. FOTO - REUTERS
Minister obrany je pod tlakom, hovorí sa o jeho odstúpení. The Washington Post zverejnil ďalšie fotky irackých väzňovMučenie irackých väzňov ohrozuje pozíciu amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda. Prezident George Bush sa ho síce verejne stále zastáva, v súkromí mu vraj však vynadal.
Rumsfeld o mučení vedel niekoľko týždňov, zdá sa tiež, že mal v rukách aj fotky z väzenia Abú Ghrajb. Napriek tomu ich Bushovi neukázal. Prezident sa o väzňoch dozvedel v polovici januára, Rumsfeld mu však nepovedal žiadne detaily. O tých sa spolu so svetom dozvedel až minulý týždeň z televízie CBS.
Bush má pocit, že keby vedel o podrobnostiach, reagoval by dôslednejšie a zabránil by, aby aféra nabrala smrteľné rozmery.
Za necelý týždeň škandál prerástol do svetovej veľkosti. Experti sa zhodujú, že zábery usmiatych amerických vojakov a vojačiek nad nahými Iračanmi nezhoršili len povesť Američanov v Iraku, ale na celom svete. A zďaleka sa to nekončí: včera zverejnil denník The Washington Post ďalšiu sériu fotiek. V redakcii ich vraj má tisíc. Digitálne fotky na niekoľkých disketách vraj niekoľko mesiacov kolovali medzi príslušníkmi americkej vojenskej polície.
Rumsfeld doteraz prestál všetky iracké krízy. Prežil kritiku ešte pred vojnou, keď sa hovorilo, že Američania nie sú dostatočne pripravení, jeho post neohrozili ani stále častejšie útoky na amerických vojakov, a dokonca ani šíitske povstanie. Niekoľko fotiek však prinútilo Biely dom zamyslieť sa, či veterán americkej politiky (prvý raz bol ministrom obrany už v roku 1975) nie je náhodou väčšou príťažou ako pomocou.
Ľudia z okolia Bieleho domu a Pentagonu si od pondelka šepkajú, že jeho dni sú zrátané. Už zajtra sa postaví pred bezpečnostný výbor Senátu a podľa zdrojov agentúry Reuters to "bude brutálny výsluch".
Rozhodujúci však nie je nahnevaný Kongres. Kľúčové je, že vraj stratil podporu Busha. Takmer štyri roky bol Rumsfeld jedným z najbližších Bushových spojencov. V sporoch medzi Pentagonom a ministerstvom zahraničných vecí sa Bush častejšie pridával na stranu Rumsfelda. Aj preto sa Colin Powell prostredníctvom svojich kolegov v týchto dňoch vyjadril, že ak by Bush vyhral voľby aj druhý raz, on ministrom už nebude.
Je nezmysel nazdávať sa, že Rumsfeld mohol týraniu väzňov zabrániť. Prípady sa síce množia a zdá sa, že nešlo len o jednu primitívnu zmenu vo väznici Abú Ghrajb, je však jasné, že podobné veci sa odohrávajú vo všetkých zariadeniach tohto druhu na celom svete. Rumsfeld však mohol reagovať rýchlejšie, razantnejšie, a hlavne nemal to tajiť.
Mal informovať prezidenta, Kongres a v určitom štádiu aj médiá. Jedine tak sa dalo podľa expertov zabrániť tomu, aby škandál prestal byť pod kontrolou.
Rumsfeld je v najväčšej politickej kríze svojho života. Len zázrakom tomu ešte môže odolať. Spolu s ním sa však môže potopiť aj Bush. Po väzenských fotkách je jasné, že jeho hlavná predvolebná téma kríva na obe nohy. Národná bezpečnosť, vojnový prezident, boj proti terorizmu. To všetko sú termíny, ktoré fotky prekryli. Stále menej Američanov si už pamätá na dolapeného bradatého Saddáma a čoraz viac si ich myslí, že vydať sa do Iraku bola chyba.
Bush musí vymyslieť čosi neočakávane silné, aby sa na fotografie zabudlo.