Americký výrobca nealkoholických nápojov Coca-Cola vymenoval šesťdesiatročného bývalého zamestnanca Nevilla Isdella za nového generálneho riaditeľa a predsedu správnej rady. Skončilo sa tak trojmesačné hľadanie nového manažéra. Ír Isdell, ktorý pre Coca-Colu pracoval viac ako tridsať rokov a odišiel do dôchodku v roku 2001, tak vo funkcii vystrieda súčasného riaditeľa a predsedu firmy Douga Dafta, ktorý odíde z funkcie na konci roka.
Ako uviedla Coca-Cola, preberanie vedenia v koncerne nastane začiatkom leta. Nástup Isdella však môže viesť k odchodu ďalšieho vysokopostaveného manažéra. Vymenovaním veterána Isdella spoločnosť obišla Stevena Heyera, ktorý je jej prezidentom a prevádzkovým riaditeľom, pripomínajú analytici. Heyer (51) bol považovaný za favorita pri preberaní kormidla v Coca-Cole. Potom sa však objavili špekulácie, že významní členovia správnej rady nechcú dať koncern do rúk človeku, ktorý je v ňom iba tri roky. Daft mal za sebou pri prevzatí funkcie v roku 2000 už tridsaťročnú skúsenosť.
Simpsonovci neprídu o hlasy
Herci, ktorí dabovali Homera, Barta a ďalšie hviezdy televízneho seriálu Simpsonovci, sa tento týždeň vracajú do práce s dvakrát tak ťažšími peňaženkami. So stanicou Fox TV si totiž vyjednali nové zmluvy, ktoré im zaručujú celkový ročný honorár 33 miliónov dolárov.
Dohodou sa končí mesačný štrajk, pre ktorý hrozilo skrátenie 16. série najdlhšie hraného televízneho seriálu v USA. Podrobnosti zmluvy neboli zverejnené, ale podľa dôveryhodných zdrojov sa honoráre šestice hlavných predstaviteľov zdvojnásobili zo 125-tisíc na 250-tisíc dolárov za jeden diel. To znamená, že pri 22-dielnej sérii ich ročné príjmy stúpnu na 5,5 milióna dolárov. Za tieto peniaze musia herci "odpracovať" na každej časti jeden celý deň. Aj tak však nie sú úplne spokojní - pôvodne chceli ročnú odmenu vo výške 8 miliónov dolárov. Vzdali sa aj svojej požiadavky na podiely zo zisku.
Nad Alitaliou sa sťahujú mraky
Rozhovory o záchrane talianskej leteckej spoločnosti Alitalia zatiaľ nedosiahli nijaký pokrok a nad firmou sa, naopak, začínajú sťahovať mraky. Medzi manažmentom, odbormi a talianskou vládou sa už totiž otvorene hovorí o možnosti vyhlásenia bankrotu. Alitalia finančne krváca a každý deň prichádza asi o milión eur. V posledných dňoch sa mnoho akcionárov rozhodlo, že nebudú čakať na najhoršie, a z "lode" radšej odídu skôr, ako sa úplne potopí. Akcie Alitalie klesli až o 15 percent a teraz sú už prakticky bezcenné. Ich cena je 0,21 eura.
Bill Gates zaplatí pokutu
Zakladateľ softvérovej spoločnosti Microsoft Bill Gates zaplatí pokutu 800-tisíc dolárov za porušenie burzových predpisov. Toho sa dopustil pri nákupe akcií v roku 2001 a druhýkrát o rok neskôr. Americká Federálna obchodná komisia oznámila, že sa už s Gatesom dohodla na výške pokuty a Gates súhlasil.
Kým v prvom prípade Gates nenahlásil nákup akcií s hlasovacím právom spoločnosti Republic Services, v roku 2002 sa to isté týkalo akcií spoločnosti ICOS.
Správca Gatesovho súkromného investičného fondu Mark Beatty sa vyjadril, že problém je výsledkom chyby a že sa Gates ani na jednej z týchto akcií nezúčastnil.
Gates kúpil akcie spoločnosti Republic Services v jeseni 2001. Nákupom sa jeho celkový podiel vo firme zvýšil nad desať percent, čo je hranica, keď majú investori oznamovaciu povinnosť voči regulačným orgánom. Gates si vraj myslel, že sa naňho taká povinnosť nevzťahuje, pretože akcie mal iba ako investíciu a nechcel podnik ovládnuť.
Gates problém neskôr vyjasnil a komisia nepožadovala žiadnu pokutu. Po šiestich mesiacoch však Gates toto pravidlo porušil znovu, ale tentoraz už komisia pokutu udelila.
Predaj hodiniek Swatch rastie
Objem predaja najväčšieho výrobcu hodiniek švajčiarskej skupiny Swatch pokračoval v prudkom raste aj minulý mesiac. Potvrdil tak oživenie odvetvia s luxusným tovarom. "V prvom štvrťroku sme predali zo všetkých značiek oveľa viac ako minulý rok," povedal výkonný riaditeľ firmy Nick Hayek. Dopyt po švajčiarskych hodinách je najmä na ázijských trhoch. Hodnota ich vývozu bola minulý rok 6,5 miliardy eur a na celkovom švajčiarskom vývoze sa podielali ôsmimi percentami.
Swatch predáva 17 značiek hodiniek v rôznych cenových reláciách a pokrýva všetky trhy okrem nemeckého a talianskeho. Na tých sa firma začína len presadzovať.
čtk, tasr a reuters