Zákon schválil parlament vlani v júli. Mal ochrániť domácich výrobcov pred silnejúcim tlakom obchodných reťazcov. Už o dva týždne však zazneli kritické hlasy z Bruselu, že zákon odporuje európskym normám. V novembrovej hodnotiacej správe Európskej komisie dostalo Slovensko za zákon jeden zo štyroch červených bodov. Po vstupe do únie môže za nezosúladenie zákona s európskou legislatívou čeliť aj sankciám. Podľa vicepremiéra Pála Csákyho máme na zmenu zákona čas do konca augusta. Po tomto termíne "budeme mať problém".
"Zákon obmedzuje slobodný pohyb tovaru a služieb a právo etablovania sa," tvrdí Sergej Koperdak z Reprezentácie Európskej komisie na Slovensku. Podľa komisie vidieť, že účelom zákona nie je chrániť malých predajcov a dodávateľov, ale diskriminovať veľké zahraničné reťazce.
Navrhovaná novela sa nepáči ani výrobcom, ani obchodníkom. "Zákon treba zrušiť," povedal prezident Zväzu obchodu Pavol Konštiak. "Nerieši situáciu výrobcov a len komplikuje život obchodníkom. Nebola k nemu urobená žiadna ekonomická analýza a ničím nebol podložený."
Výhrady majú aj výrobcovia. Nepáči sa im predovšetkým, že porušenie zákona budú musieť oznámiť poškodení dodávatelia a nebude to môcť urobiť ministerstvo hospodárstva. "Nikto sa neopováži vystúpiť proti obchodnému reťazcu, ak nie je celkom jasný výsledok. To by bola rýchla smrť. Takže je ten zákon viac-menej o ničom," povedal predseda Únie podnikateľov a zamestnávateľov Dušan Janíček.
Za osem mesiacov účinnosti zákona neriešilo ministerstvo hospodárstva ani jeden podnet za porušenie zákona. Obchodníci aj dodávatelia sa zhodujú v tom, že zákon nikomu nepomohol. "Obchodné reťazce sa prispôsobili zneniu zákona tým, že preformulovali niektoré zmluvy tak, aby korešpondovali so zákonom," hovorí Janíček.
Čo kritizovala Európska únia
- zákaz vyberania poplatkov za zaradenie tovaru do predaja.
- zákaz vyberania poplatkov za umiestnenie tovaru na určité miesto v predajni.
- zákaz vyberania poplatkov na propagáciu obchodného reťazca,
- zákaz kontroly procesu výroby a výrobkov reťazcom priamo u výrobcu,
- zákon diskriminuje veľkých predajcov,
- povinné označovanie výrobkov značkou výrobcu,
- zákaz predaja za nižšie ceny, ako sú celkové náklady na výrobu,
- únii sa nepáči ani definovanie ekonomickej sily - hranica 5 percent podielu na trhu je extrémne nízka alebo 1,5 miliardy obratu.