BRATISLAVA - Schopnosť slovenskej ekonomiky konkurovať ostatným štátom, je lepšia ako v Česku, Maďarsku alebo v Slovinsku, hoci ešte pred rokom to bolo naopak. Vyplýva to z rebríčka konkurencieschopnosti, ktorý zostavuje švajčiarsky Inštitút pre rozvoj manažmentu.
Slovensko v tohtoročnom rebríčku 60 krajín skončilo na 40. mieste a posunulo sa tak o šesť miest smerom nahor. "Slovensko zároveň patrí medzi krajiny s najvýraznejším zlepšením svojej pozície," konštatuje sa v správe Nadácie F. A. Hayeka, ktorá so švajčiarskym inštitútom spolupracovala.
Najsilnejšími ukazovateľmi Slovenska v rámci indexu konkurencieschopnosti sú najmä rast hrubého domáceho produktu na jedného obyvateľa, zlepšenie správy verejných financií, reálne daňové zaťaženie podnikateľov a zamestnancov, prílev zahraničných investícií, vývoj exportu, reálna krátkodobá úroková miera, či rast odmien zamestnancov v službách.
Najslabšími prvkami v slovenskom hospodárstve sú stále vysoké povinné odvody, vysoká nezamestnanosť, nízky pomer investícií smerujúcich zo Slovenska do zahraničia, energetická náročnosť výroby, kvalita leteckej infraštruktúry, či počet dní potrebných na začatie podnikania. Slovensko je stále hodnotené ako krajiny s nízkou mierou podnikateľskej etiky a nerozvinutým kapitálovým trhom.
Výročná správa inštitútu konštatuje, že v najbližšej budúcnosti patrí medzi najväčšie výzvy pre Slovensko najmä dokončenie daňovej reformy a znižovanie schodku verejných financií. Ďalej treba schváliť zákony súvisiace so zdravotníckou reformou, pokračovať v reforme súdnictva, rozbehnúť reformu školstva a zavŕšiť reformu penzijného systému.
"Všeobecne sa teda dá povedať, že konkurencieschopnosť našej krajiny negatívne ovplyvňujú najmä nedokončené reformy a naďalej chýbajúca transparentnosť kapitálového trhu a verejného sektora," tvrdí Hayekova nadácia.
Na prvom mieste v rebríčku konkurencieschopnosti trónia Spojené štáty. Na ďalších dvoch miestach sú Singapur a Kanada, ktoré z týchto miest vytlačili Luxembursko a Fínsko. (ij)
Konkurencieschopnosť 2004
1. USA (1)
2. Singapur (4)
3. Kanada (6)
4. Austrália (7)
5. Island (8)
6. Hongkong (10)
7. Dánsko (5)
8. Fínsko (3)
9. Luxembursko (2)
10. Írsko (11)
11. Švédsko (12)
13. Rakúsko (14)
15. Holandsko (13)
21. Nemecko (20)
22. Veľká Británia (19)
25. Belgicko (18)
28. Estónsko (22)
30. Francúzsko (23)
31. Španielsko (27)
39. Portugalsko (39)
40. SLOVENSKO (46)
42. Maďarsko (34)
43. Česko (35)
44. Grécko (42)
45. Slovinsko (40)
51. Taliansko (41)
57. Poľsko (55)