Problémy s nakladaním vyhoreného paliva z Jaslovských Bohuníc a Mochoviec zbrzdia privatizáciu celých elektrární. Minister Rusko odhaduje, že o mesiac. FOTO - TASR
Potenciálni investori totiž chcú vedieť, aké podmienky ich na slovenskom energetickom trhu v budúcnosti čakajú a dôležité pre nich je aj to, ako sa vláda vyrovná s uviaznutými nákladmi elektrární a ako bude riešiť deficity vo fonde na likvidáciu jadrového odpadu. Tie sa totiž pri ponechaní jeho terajších príjmov dostanú do roku 2100 až na objem zhruba 88 miliárd korún. "Fond je výrazne deficitný a v prípade, ak sa nepodarí vyrokovať, čo je potrebné z pohľadu Mochoviec a Bohuníc, budeme musieť hľadať cestu, ako tento fond dotovať buď z príjmov z privatizácie, alebo z verejných zdrojov," naznačil Rusko.
Slovensku totiž v budúcnosti hrozia problémy s financovaním vyraďovania jadrových zariadení a peniaze budú chýbať aj na bezpečné nakladanie s vyhoreným jadrovým palivom. Pri súčasnom tempe tvorby zdrojov sa totiž fond likvidácie vyčerpá už v roku 2039. (tasr)