BRATISLAVA - Sobotný vstup do únie nás posunul bližšie k Európe. Kým ešte pred týždňom dosahoval hrubý domáci produkt Slovenska prepočítaný na jedného obyvateľa zhruba 49 percent priemeru Európskej únie, dnes je to už 53,5 percenta. Rozšírením spoločenstva o chudobné štáty sa totiž znížila jeho priemerná ekonomická výkonnosť.
Naštartované reformy a prístup na bohaté západoeurópske trhy nám do ďalších rokov dávajú priestor na hospodársky rast. Ministerstvo financií odhaduje, že v nasledujúcich rokoch sa bude hrubý domáci produkt zvyšovať o 4,1 až 5,0 percenta. Tempo hospodárskeho rastu európskej dvadsaťpäťky sa podľa štúdie Economist Intelligence Unit bude pohybovať okolo 2,25 percenta ročne. Ak by tieto predpovede platili dlhodobo, v roku 2030 by Slovensko dosahovalo zhruba 85 percent priemeru únie.
Niektorí ekonómovia sú v predpovediach o dobiehaní bohatšieho Západu novými členskými krajinami Európskej únie skeptickí. Naše priblíženie sa k blahobytu vyspelej časti kontinentu označili experti rakúskeho Inštitútu pre hospodársky výskum Wifo dokonca za ilúziu. Aj keď ekonomiky nových členských krajín rastú dvakrát rýchlejšie ako najväčšie ekonomiky "starej" únie, bude novým krajinám trvať dvadsať až šesťdesiat rokov, kým dosiahnu priemerné príjmy európskej pätnástky. Zástupca šéfa Wifo Karl Aiginger nedávno porovnal súčasné rozšírenie únie s rozšírením únie o Španielsko, Portugalsko a Grécko v 80. rokoch, ktorých životná úroveň je na chvoste spoločenstva ešte aj dnes.
Najťažšiu cestu má pred sebou Poľsko, ktoré je spomedzi nových krajín únie najväčšie a je orientované na poľnohospodárstvo. Naopak, najmenej práce čaká Cyperčanov. Slovensko by malo ťažiť z rýchlych hospodárskych reforiem na relatívne malom území.
Vznikol polmiliardový trh
Svet sa rozdelil na niekoľko hospodárskych blokov. Slovensko je niekoľko dní súčasťou jedného z nich. Európska únia je po zatiaľ poslednej vlne rozšírenia jednou z najväčších ekonomík sveta, počet európskych spotrebiteľov zvýšil o 75 miliónov. Populácia únie sa priblížila k pol miliarde ľudí schopných nakupovať a posúvať ekonomiku dopredu.
Pre hospodársky vývoj je podľa ekonómov dobré, keď je trh čo najväčší. Firmy majú viac odberateľov, čo vytvára priestor na rozvoj výroby. Väčší trh automaticky prináša aj tvrdšiu hospodársku súťaž.
Ekonómovia najčastejšie porovnávajú Európu so Spojenými štátmi. Americký trh je so svojimi 280 miliónmi obyvateľov menší ako trh Európskej únie, ktorá má zhruba 450 miliónov spotrebiteľov. Hospodárstvo USA však aj napriek tomu dokáže vytvoriť taký hrubý domáci produkt, ako celá rozšírená únia. (tv)