Komora skúmala zoznam prioritných diagnóz, ktoré Zajac navrhuje zaradiť medzi tie, kde nebude doplácanie. Tvrdí, že z najčastejšie sa vyskytujúcich ochorení až 70 percent v zozname nie je, sú "pod čiarou" a teda bude pri nich možná spoluúčasť - doplatok pacienta.
"Medzinárodná klasifikácia chorôb MKCH - 10 pozná 11 939 diagnóz. V ministrovom prioritnom zozname je ich 6785. Z týchto vyše 11-tisíc sa u nás reálne v roku 2003 vyskytlo len 8588. 5211 spadalo do navrhovaného prioritného zoznamu, 3377 nie, sú teda s potenciálnou spoluúčasťou," hovorí Eduard Kováč z prezídia komory. "Ak sa však pozrieme na frekvenciu výskytu chorôb, až 70 percent patrí práve medzi tých 3377." Minister podľa neho zavádza, keď tvrdí, že občania nebudú doplácať viac, ako doteraz.
V prioritnom zozname sú pritom podľa komory aj také ochorenia, ktoré sa u nás nevyskytujú - mor, lepra alebo antrax, teda zo 6785 diagnóz sa občana reálne dotýka oveľa menej.
Zajac pri svojej reforme počíta s tým, že pacient si priplatí za ľahšie, bežné a lacné diagnózy. "Tam prenášame zodpovednosť priamo na pacienta," hovorí. Viac spoločných peňazí potom zostane na zaplatenie drahých a závažných liečení.
Ministerstvo zdravotníctva s lekárskou komorou zatiaľ nechce polemizovať. Jej údaje však neoficiálne už spochybnilo, lebo presné dáta o počte jednotlivých diagnóz pre celé Slovensko podľa neho neexistujú.
"Diagnózam sa naozaj nevenuje pozornosť, pretože poisťovne preplácajú zdravotníkom výkony. Údaj o diagnóze síce lekári vypĺňajú, ale je v tom pomerne veľa chýb," hovorí Slávka Petrušková z poisťovne Sideria-Istota. Kováč hovorí, že údaje má komora z databáz všetkých piatich poisťovní.
Zriedkavé diagnózy podľa Tomáša Szalaya z ministerstva zdravotníctva v prioritnom zozname musia byť, pretože aj tie sa môžu u nás vyskytnúť. "Stalo sa, že traja mladí muži po splave na Zambezi mali maláriu," hovorí.
Najčastejšie ochorenia u nás
- zubný kaz
- zápal hrtana
- zápal mandlí
- infekcie horných dýchacích ciest
- hypertenzia
- bolesť chrbta
- dyspepsia (poruchy trávenia)
- poruchy refrakcie a akomodácie oka (krátkozrakosť a ďalekozrakosť)
Diagnózy sú určené približne, podľa výkonov, ktoré poisťovne preplácajú najčastejšie.
Zdravotné poisťovne by mali plne preplácať liečby zápalu mandlí a hypertenzie, pri ostatných je možná spoluúčasť, ak ju schvália kategorizačné komisie. (Zdroj: SME)
Príčiny pobytu v nemocnici v roku 2002
1. Návšteva zdravotníckeho zariadenia v súvislosti s inými okolnosťami (lekársky dohľad, hospitalizácia so zdravým dieťaťom (matky po pôrode)...)
2. Ischemické choroby srdca
3. Spontánny pôrod
4. Živonarodené deti
5. Žlčové kamene
6. Chronické choroby mandlí a adenoidného tkaniva
7. Esenciálna (primárna) hypertenzia
8. Dyspepsia
9. Medicínsky potrat
10. Starecký zákal šošovky
Zdroj: Ročenka Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky