BRATISLAVA - Za rok svojej činnosti sprístupnil Ústav pamäti národa zväzky o 52 ľuďoch a ďalších 20 do nich bude môcť nazrieť v najbližších dňoch. Povedal to včera Ján Langoš, podľa ktorého je celý proces technicky náročný, a preto trvá dlho. Ústav dostal zhruba štyri a pol tisíca žiadostí a informácie nenašiel o 2772 žiadaných osobách.
Zväzky ŠtB postupne prechádzajú zo SIS na Ústav a dokonca roka by mali byť všetky. Sú však často v zlom stave, niekde chýbajú zjavne vytrhnuté alebo skartované strany. Langoš povedal, že ničenie zväzkov sa začalo hneď po novembri a "boli ničené systematicky do júla 1990".
Ústav všetky zväzky, na ktorých je ešte pečiatka "prísne tajné" z čias komunizmu, odtajňuje. Langoš povedal, že prácu ústavu už môže teoreticky ohroziť len "zmena zákona alebo radikálne zníženie dotácií", to podľa neho za tejto vlády nehrozí.
Ústav tiež skúma zločiny z obdobia komunizmu, ktoré mieni posudzovať podľa "medzinárodného trestného práva, ktoré vtedy platilo v demokratických štátoch".
Langoš tiež chce pripraviť novú medzivládnu zmluvu o sprístupnení zväzkov, ktoré sú v Českej republike, lebo tá terajšia je zlá. Ako príklad Langoš uviedol prípad ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana. Ústav má zo SIS len číslo jeho spisu, ktorý zaevidovala ŠtB, ten je však v Prahe a tá ho odmieta vydať.
Na budúci týždeň dostane Kukan odpoveď od českého ministra obrany, či sa o ňom v archívoch vojenských tajných služieb nachádza nejaká zmienka. Zo spolupráce s vojenskou rozviedkou totiž Kukana pred prezidentskými voľbami obvinil anonym.
Peter Vorlíček z tlačového oddelenia českého ministerstva povedal, že "ministerstvo sa nebráni zmene momentálne stavu", ale doteraz nebolo oslovené slovenským ministerstvom vnútra.
Zmene sa nebráni podľa hovorcu českého ministra obrany Ladislava Štichu ani ich rezort: "Nie je to o ochote, ale o rokovaní. Musia sa zísť obidve strany a nájsť nejaké riešenie." (mož)