BRATISLAVA - Na voľbách do európskeho parlamentu, ktoré budú v nedeľu 13. júna, sa zúčastní 17 politických strán či koalícií. Ľudia si zvolia 14 slovenských europoslancov, ale nebudú si môcť vybrať kandidátov z rôznych politických strán, musia voliť iba jednu stranu so všetkými jej kandidátmi.
Ľudová únia včera oznámila, že Oľga Keltošová, ktorá bola na kandidátke koalície HZD-ĽU tretia, sa rozhodla, že kandidovať nebude. "Povedala, že bližšie dôvody nám oznámi neskôr," povedal líder kandidátky Rudolf Žiak.
Sociológovia očakávajú veľmi nízku účasť vo voľbách, pod 40 percent. "Ľudia sú unavení z volieb a nevedia ani posúdiť ich význam," povedala Anetta Patajová z Ústavu pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade.
Ku koloritu volieb patrí kandidatúra bývalej rosničky, dnes speváčky Jadranky, ktorá je osmičkou na kandidátke koalície P SNS-SNS. Za rovnakú stranu kandiduje aj bývalý hokejista Jozef Golonka na štvrtom mieste. Jednotkou SDKÚ je bývalý hokejista Peter Šťastný.
Denník SME oslovil parlamentné politické strany s otázkami, prečo práve ich by mali občania voliť. (rk)
Voliť europoslancov sa dá aj v zahraničí
Slováci, ktorí žijú v zahraničí a majú tam povolenie na pobyt, tiež budú môcť voliť vo voľbách do Európskeho parlamentu, ale len v tom volebnom okrsku, kde žijú. Nebudú voliť slovenských kandidátov, ale tamojších.
Aj občania únie žijúci u nás môžu v eurovoľbách voliť, ale len naše strany. Azelio Fulmini, vedúci informačnej kancelárie Európskeho parlamentu v Bratislave, hovorí, že cudzinci na Slovensku "by sa mali ísť zaregistrovať na polícii a požiadať o trvalý pobyt. Aj keď ho do volieb nedostanú, dostanú potvrdenie, že si podali žiadosť." Tak budú môcť voliť. Týka sa to podľa neho asi 20- až 30-tisíc ľudí.
Hoci voľby sú približne v rovnakom čase, medzi niektorými krajinami sú rozdiely aj tri dni. Fulmini sa neobáva, že by niekto volil viackrát vo viacerých krajinách. "Už teraz funguje veľmi dobré prepojenie medzi príslušnými národnými orgánmi v jednotlivých členských štátoch." (mar)