Eurokomisár Ján Figeľ (zľava) si na chodbe Európskeho parlamentu pripíja so slovenskými poslancami Júliusom Brockom (KDH), Jozefom Ševcom (KSS), Pavlom Kubovičom (SDKÚ) a Jozefom Heribanom (ANO).
FOTO TASR - VLADIMÍR BENKO
BRATISLAVA, ŠTRASBURG - Slovensko má odvčera prvého eurokomisára. Jána Figeľa schválil spolu s ostatnými 29 zástupcami Európskej komisie Európsky parlament, ktorý zasadal poslednýkrát pred júnovými eurovoľbami.
Výhrady, ktoré na Figeľovu adresu po jeho vypočutí v europarlamente tlmočila predsedníčka výboru pre životné prostredie Caroline Jacksonová, včera nikto nezopakoval. Figeľ tvrdí, že jeho pozíciu v komisii neoslabia. Jacksonová svoje stanovisko zmenila a odvtedy mu plnú podporu vyjadril predseda eurokomisie Romano Prodi i fínsky eurokomisár Erkki Liikanen, u ktorého bude Figeľ pôsobiť. "Budúci týždeň budem celú eurokomisiu zastupovať pred Radou Európy," povedal Figeľ, ktorý to považuje za ďalší prejav dôvery.
Podobne sa vyjadril aj Jan M. Wiersma, bývalý spravodajca pre Slovensko. "Ján Figeľ je najlepším kandidátom zo všetkých, o ktorých sa na Slovensku uvažovalo," povedal pre SME. Odbornosť eurokomisárov z nových členských štátov nespochybnil ani Charles Pasqua, bývalý francúzsky minister vnútra, ktorý patrí k silným euroskeptikom.
Európska komisia s rekordným počtom komisárov zasadne prvýkrát v piatok. Figeľ bude mať právo hlasovať, ale nemá vlastný rezort. Bude pracovať s Liikanenom, ktorý má na starosti podnikanie a informačnú spoločnosť.
Už začiatkom júla by Figeľ mohol ostať v rezorte sám. Liikanen v komisii končí a nastupuje za guvernéra fínskej centrálnej banky. Fínska vláda sa potom musí rozhodnúť, či za neho ešte pošle nástupcu, alebo nie. Prodiho komisia končí 31. októbra.
Schválenie rozšírenej eurokomisie patrilo k posledným krokom starého europarlamentu. Počas včerajšej poslednej diskusie, ktorá bola plná historických superlatívov, vystúpila aj Monika Beňová zo Smeru. Navrhla vytvoriť európsky inštitút pre rómske otázky.
Debatu ukončil predseda parlamentu Pat Cox, ktorý sa rozlúčil s funkciou. Predstavitelia jednotlivých frakcií mu za jeho prácu poďakovali. Nikto nevie, či potom svetlá v obrovskej zasadacej sále zhasli úmyselne, alebo náhodou. Mnohí poslanci však začali spievať happy birthday a Cox bol zjavne dojatý.
Autor: MIRIAM ZSILLEOVÁMICHAL HAVRAN ml.