Pred väznicou Abú Ghrajb včera demonštrovalo asi 500 Iračanov. FOTO - ČTK/AP
Mučenie irackých väzňov ohrozuje všetko, čo Američania v Iraku chceli dosiahnuť: strácajú aj poslednú dôveru Iračanov, Arabov i spojencov. Rozhodená je aj americká armáda. Washington sa to snaží na poslednú chvíľu hasiť, no zatiaľ sa mu veľmi nedarí.
To, že problém je vážny, dokazuje aj postoj prezidenta Georgea Busha. Celkom nezvyčajne sa včera rozhodol poskytnúť rozhovor dvom arabským televíziám. Okrem Američanmi sponzorovanej al-Hurra, hovoril aj v al-Arabíji. Tú Američania doteraz častejšie ignorovali, ako používali na tlmočenie svojich názorov. Spoločne s al-Džazírou tieto kanály obviňovali, že šíria protiamerickú propagandu a škodia upokojeniu situácie v Iraku.
Teraz sa Bush pokúsil Iračanom aj Arabom vysvetliť, že mučenie Amerika nestrpí. Chce ich ubezpečiť, že všetko sa vyšetrí. Hovoril aj o tom, že týranie väzňov a zaobchádzanie so zajatcami začali vyšetrovať už dlho predtým, ako sa aféra dostala do médií. Včera sa prvý raz Američania dokonca priamo ospravedlnili. Urobil tak šéf väzníc v Iraku Geoffrey Miller.
K mučeniu však nikdy nemalo dôjsť a Bushov prejav škody, ktoré spáchali jeho nedisciplinovaní vojaci, už napraviť nemôže. Zvlášť, keď ide o Američanov v Iraku. V arabskom svete nikoho neohúri, že sám prezident hovorí o dôkladnom vyšetrení. Skôr naopak. Američania sa zamotávajú stále hlbšie a hlbšie a strácajú dôveru.
Na Západe možno aspoň časť pragmatikov verí, že to Washington myslí vážne. Pentagon znovu a znovu opakuje, že podozrenia z týrania vyšetruje už 16 mesiacov. Zistili už dokonca, že najmenej dvoch Iračanov zabili Američania pri výsluchoch. Verejne to priznáva a pre Západe tým plní jednu zo základných podmienok demokracie: keď sme už zlyhali, urobíme všetko pre to, aby sa to vyšetrilo, vinníci nesmú zostať nepotrestaní a verejnosť bude o všetkom vedieť.
V Amerike je tak hlavná debata skôr o tom, prečo Pentagon alebo dokonca Biely dom o týraní a podozrení z mučenia neinformoval už dávno. Prečo o tom začali hovoriť až teraz.
V Iraku však takto môžu rozmýšľať len ťažko. Tam nie je priznanie dôkazom prísneho účtovania vlastných chýb, ale len potvrdením, že Američania sú rovnakí ako Saddám Husajn. A dokonca ešte horší, lebo nie sú Iračania.
Americký minister obrany Donald Rumsfeld tvrdí, že podobné nechutné prípady sú zlyhaním niekoľkých jednotlivcov, armáda podľa neho funguje a vie sa s takýmito "totálne neakceptovateľnými a neamerickými" činmi vyrovnať. Pre Iračanov sa však práve zábery z väznice Abú Ghrajb stávajú typicky americkými.
Američania chceli otvoriť Fallúdžu
FALLÚDŽA - Americká námorná pechota chcela včera uvoľniť bezpečnostný kordón okolo irackého mesta Fallúdža a po mesiaci bojov a nepokoja po prvýkrát umožniť voľný priechod automobilom. Na kontrolných stanovištiach mali odvčera tiež slúžiť americké a iracké hliadky.
Iracké jednotky povedie generál bývalej irackej armády Muhammad Latíf. Boje vo Fallúdži podľa neho vyprovokovali zahraniční ozbrojenci. "Chceme skoncovať s bojmi vo Fallúdži. Toto mesto trpelo a my chceme vrátiť úsmev na tváre tunajších detí," povedal Latíf.
Návrat irackých vojakov je všeobecne považovaný za víťazstvo ozbrojencov, ktorí stáli proti americkým jednotkám od 5. apríla. Američania boje začali po masakre, pri ktorej obyvatelia 31. marca zabili štyroch amerických civilistov, ktorí mestom prechádzali. (čtk)