Londýn 5. mája (TASR) - Bruselskému jazykovému Babylonu, ktorý sa po 1. máji ešte rozrástol, sa dnes venujú britské noviny Financial Times a pripomínajú, že počet jazykových kombinácií v rozšírenej Európskej únii vzrástol na 190.
Podľa týchto novín, z ktorých dnes na svojej internetovej stránek cituje BBC, však existuje jeden kandidát na úlohu spoločného jazyka únie - a nie je to esperanto, ani jazyky Voltaira, Verdiho či Václava Havla. Je to jazyk, v ktorom je písaný komentár na stránkach Financial Times. A je pravdepodobné, že väčšina ľudí si ho v angličtine prečíta aj mimo územia Spojeného kráľovstva, píše denník
Angličtina je spoločným jazykom celého sveta, tvrdia londýnske noviny, podľa ktorých tento trend údajne súvisí s tým, že služby sú čoraz dôležitejšie ako výroba: nepotrebujete sa dorozumieť s človekom, ktorý vám v továrni zloží auto či ušije košeľu, ale je dôležité vedieť komunikovať s osobou, ktorá vám poskytuje určité služby.
Aj študenti v nových členských štátoch Európskej únie dávajú prednosť angličtine pred inými jazykmi. Nie preto, žeby bol Shakespeare hodnotnejší ako Göthe alebo Moliére. Ani preto, že je to jazyk filmových hrdinov či hudobných hviezd, ale preto, že je to jazyk firiem ako McKinsey či Goldman Sachs, uzatvárajú Financial Times.