Tajomstvo pražskej smrti dánskeho bádateľa Tycha Braheho, ktorý sa preslávil ako astronóm a alchymista, by mohlo byť po viac než štyroch storočiach odhalené. Americko-nemecká spisovateľská dvojica Anne-Lee a Joshua Gilderovci sú presvedčení, že Braheho zavraždil ďalší slávny astronóm Johannes Kepler.
Anne-Lee Gilderová je televíznou producentkou, Joshua Gilder je nielen novinárom, ale i autorom niekoľkých kníh a v minulosti tiež písal prejavy pre bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana. K záverom, že za Braheho smrťou je vražda, Gilderovci dospeli v roku 1996 na univerzite vo švédskom Lunde na základe výsledkov analýzy niekoľkých fúzov Braheho. Tézu o tom, že Brahe bol zavraždený, rozpracovávajú Gilderovci v knihe Nebeská intriga (Heavenly Intrigue), ktorá vyjde 18. mája v USA. Rakúsky týždenník Profil však cituje z rukopisu už teraz.
Autori tiež tvrdia, že objavili motív, prečo bol Brahe, ktorý slúžil na pražskom dvore výstredného cisára Rudolfa II., zavraždený. Travičom je podľa nich slávny nemecký astronóm a filozof Johannes Kepler (1571-1630), ktorý v Prahe žil v rokoch 1600 až 1612. Kepler si ako prvý vedec uvedomil podstatu elipsových dráh, po ktorých obiehajú planéty. Na základe toho sformuloval tri zákony o pohybe nebeských telies, ktoré celkom zásadne pretvárali dovtedajšie chápanie vesmíru. A k tomu, aby Kepler dospel k takému výsledku, potreboval rozsiahly súbor údajov, ktoré o hviezdach a planétach zhromažďoval niekoľko desaťročí Tycho Brahe.
Smrť tohto dánskeho vedca, ktorý žil v rokoch 1546 až 1601, sa všeobecne pričíta pretrhnutiu močového mechúra. Brahe 24. decembra 1601 v skutočnosti zomrel na následky otravy krvi spôsobenej dysfunkciou obličiek. Podľa Gilderovcov dal Kepler Brahemu pri dvoch príležitostiach dávku prudko jedovatého chloridu ortuťnatého. Ďalšiu stopu, ktorá by mala potvrdzovať túto teóriu, našli Gilderovci v Keplerovej korešpondencii. Ten v roku 1605 napísal: "Po Tychovom úmrtí som sa zmocnil údajov z jeho pozorovaní."
Historik Helmut Groessing z viedenskej univerzity, ktorý tiež bádal okolo Keplera, ale teóriu Gilderovcov považuje za "naprosto zmätenú". Pripúšťa však, že Nebeskú intrigu zatiaľ nečítal.
(čtk)