BRATISLAVA - Slovenská polícia v súčasnosti preveruje tri zločiny z čias komunizmu. Oddelenia na dokumentáciu zločinov komunizmu na ministerstve spravodlivosti ich podalo viac - týkali sa najmä streľby na hraniciach pri pokusoch emigrovať, tými sa však polícia nezaoberá. Spočiatku odmietla všetky podnety, ale bývalý vedúci oddelenia Marián Gula napísal sťažnosť a prokurátor prikázal tromi z nich sa zaoberať.
V roku 1988 sa pokúsili hranicu prekročiť vtedy 25-ročný východný Nemec Ulrich Trauvrwein s priateľkou. Cez Československo sa chceli dostať do Rakúska. Prestrihli drôty vo Vysokej pri Morave, preskočili betónový múr a začali plávať krížom cez rieku Moravu. Vtedy si ich všimli pohraničníci a začali strieľať. Rakúsky breh síce Nemci dosiahli, obaja však smrteľne zranení. "Bolo treba došetriť, či streľba bola na našom území, alebo na cudzom, či je legálne strieľať do ľudí, ktorí plávajú vo vode a aké ďalšie kroky naša pohraničná hliadka urobila okrem toho, že po nich strieľala," povedal Gula, ktorý je dnes v Ústave pamäti národa.
V roku 1984 chcel do Rakúska preplávať pán Buss z východného Nemecka. Asi v polovici rieky ho zastrelil príslušník pohraničnej hliadky. "Keďže to bolo v strede rieky, nie je jasné, či to bolo na ich strane, alebo na našej." Podľa Gulu by nebolo v poriadku ani keby ho zastrelili ešte na slovenskej strane. "Všetky predpisy hovorili, že sa môže použiť zbraň, ale nikde sa nepíše o zastrelení."
V týchto dvoch prípadoch a v prípade streľby na pána Lukovského nariadila Generálna prokuratúra konať Okresnej prokuratúre v Malackách. "Vyšetrovateľ začal 20. februára 2003 trestné stíhanie pre ublíženie na zdraví. Vo veci sa vykonávajú ďalšie úkony a do Českej republiky boli zaslané žiadosti o poskytnutie právnej pomoci formou výsluchov podozrivých a svedkov," povedala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Svetlana Husárová. Prípadom sa zaoberá krajský vyšetrovateľ v Bratislave.
"Bola tu železná opona, tak po tých ľuďoch strieľali. Niektorých usmrtili, niektorých zranili. Podľa nášho názoru bolo treba postup týchto hliadok prešetriť," tvrdí Gula. Oddelenie nemá také možnosti ako orgány činné v trestnom konaní, ktoré si môžu napríklad vyžiadať dokumenty zo zahraničia. "My nemôžeme volať svedkov ani pýtať dokumenty iného štátu."
Ďalšie podnety sú definitívne zastavené vrátane prešetrovania toho, či štátne orgány postupovali správne pri informovaní o tragédii atómovej elektrárne v Černobyle. Tragédia sa stala v piatok. Skúsenosti s ňou má aj dnešný vedúci oddelenia Ján Bicko. Jeho dcéra bola vtedy zo školy na výlete na Skalnatom plese, kde učiteľky nechali deti opaľovať sa na slnku. Jeho dcéra mala potom kožné choroby, čo pripisuje zvýšenej radiácii.
(mož)
V akých prípadoch sa už nekoná
* V roku 1982 sa pokúšal prekročiť železnú oponu pán Tautz. Bol 22 metrov pred hranicami, keď naňho pohraničníci poslali svorku psov a tá ho roztrhala. Po prevoze do nemocnice zomrel. "Nie je jasne zdokumentovaný útok psov, či mu bola poskytnutá prvá pomoc, to všetko bolo treba prešetriť," povedal Gula.
* V roku 1953 bola zastrelená duševne chorá pani Gachová, ktorá bola na hríboch a pravdepodobne sa nechystala ujsť. Dostala sa však blízko k hranici a keď na ňu pohraničníci zakričali, začala utekať. Zastrelili ju. "Tvrdia, že nevideli, kto to je. Bolo to však ďaleko od samotnej hranice a použitie strelnej zbrane - dvaja muži proti jednej žene sa nám zdá neprimerané," povedal Gula.
* Nekoná sa ani v prípade troch ľudí, ktorí sa pokúšali ujsť naraz - prípad Brejka, Dubač a Imrich. Brejku a Dubača zastrelili, Imrichovi sa ujsť podarilo.
* * *
"Faktom je, že príslušný vyšetrovateľ odmietol tieto oznámenia. Okresný prokurátor v Bratislave na základe podaných sťažností preskúmal postup vyšetrovateľa a sťažnosti ako neodôvodnené zamietol," povedala Svetlana Husárová z Generálnej prokuratúry. Dôvod na začatie trestného stíhania nezistila ani krajská prokuratúra. (mož)