BRATISLAVA - Vláda minulý týždeň schválila odvolanie troch veľvyslancov, tají však, z ktorých krajín. "Krajiny a mená zverejníme až po tom, ako s tým oboznámime dané krajiny," povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga. Hovorí, že taká je bežná prax všetkých diplomacií.
Slovensko vymení tento rok viac veľvyslancov. Niekoľko z nich je podľa Tomagu vo funkcii už dlhšie ako štyri roky. Niektoré ambasády plánuje Slovensko zrušiť.
Minister zahraničia Eduard Kukan pre televíziu Markíza povedal, že o menách nových veľvyslancov bude rokovať s prezidentom Rudolfom Schusterom. V jednom prípade nevylúčil, že do zahraničia nepôjde kariérny diplomat, ale že chce presadiť politickú nomináciu. Spomínajú sa mená exposlanca Petra Weissa a Jozefa Stanka z kancelárie prezidenta.
Slovensko už dávnejšie stiahlo veľvyslancov a nevyslalo nových zo Švajčiarska, Kanady, Austrálie alebo zo stálej misie pri OSN v New Yorku. "Do Švajčiarska aj Austrálie čoskoro nastúpia noví veľvyslanci," povedal Tomaga. Kanada zostáva pre naše ministerstvo problémom. "Niektoré ponuky boli, tie kandidáti odmietli."
Bežne je to tak, že končiacich veľvyslancov v krátkom čase nahrádzajú nástupcovia. U nás to podľa Tomagu nejde vždy, lebo nie je dosť vhodných ľudí. Neoficiálne zdroje zvnútra ministerstva hovoria, že mnohí starší kariérni diplomati nedostali previerky NBÚ.
"Pokiaľ ide o bezpečnostné previerky, ministerstvo sa k nim nevyjadruje," odpovedal Tomaga na otázku, či všetci veľvyslanci a zamestnanci rezortu prešli previerkami. Medzi týmito ľuďmi je stále viacero osôb, ktorí vyštudovali medzinárodné vzťahy na univerzite v Moskve. Mladšej generácii sa stále nepodarilo získať na ministerstve významnejšie funkcie.
Bývalý veľvyslec v USA Martin Bútora povedal, že problémy s obsadením niektorých postov veľvyslancov môžu spôsobovať previerky NBÚ, prezident, ktorý sa snaží zasahovať do vymenovávania, alebo sa môže čakať na ľudí, ktorí ešte nesplnili svoje úlohy doma alebo v zahraničí.
"V Amerike som stretol viacero mladých schopných diplomatov, aj u nás by sa v tomto dalo spraviť viac," povedal Bútora. Potvrdil, že väčšina našich diplomatov je zo staršej aj "moskovskej" generácie. (rk)
Prečo Slovensko nemá veľvyslanca v Budapešti
BRATISLAVA - Minister zahraničných vecí Eduard Kukan už dva roky hľadá nového veľvyslanca do Budapešti. Stále nie je isté, či sa mu v krátkom čase podarí vyriešiť tento problém. Kukan minulý rok povedal, že boli štyria kandidáti na tento post, ale z "ľudských dôvodov sa nemohol ujať funkcie ani jeden". Neoficiálne sa pri niektorých spomína, že neprešli bezpečnostnými previerkami. Ministerstvo ani NBÚ nemôžu podľa zákona povedať, kto previerkou neprešiel.
Hovorca ministerstva Juraj Tomaga povedal, že veľvyslanectvo v pre nás takej dôležitej krajine ako Maďarsko, by malo byť "zastúpené na plnoprávnej úrovni". "Zatiaľ sme nenašli osobu, ktorá by spĺňala všetky predpoklady, aby túto funkciu mohla vykonávať. Mali sme viacero kandidátov. Nakoniec to buď oni odmietli, alebo keď sme mali kandidáta, ktorý bol prijateľný pre všetkých, tak sa tam vyskytli iné okolnosti, ktoré neumožňovali, aby sa funkcie mohol ujať."
Posledným veľvyslancom v Budapešti bol Štefan Markuš, ktorý sa musel, vzhľadom na svoj vek 65 rokov a zákon o štátnej službe, vrátiť na Slovensko. (rk)