Dobrá správa pre ľudské práva - Európska únia sa rozširuje o desať nových štátov. Ochrana základných práv bola pri prijímaní nových členov jedným z kritérií. Počas uplynulých desiatich rokov boli kandidátske krajiny dôsledne monitorované. Formálne kritériá pre členstvo v zoskupení teda splnili.
Realita však taká uspokojivá nie je. Vo viacerých z nových členských krajín pretrvávajú problémy s výkonom spravodlivosti a diskrimináciou menšín - predovšetkým Rómov. Kritika týchto javov zo strany Európskej únie sa však 1. mája končí. Málokto si uvedomuje, že samotný vstup nepredstavuje záruku dodržiavania ľudských práv. Či sa nám to páči, alebo nie, k ich porušovaniu v rámci EÚ dochádza a nejde pritom o ojedinelé incidenty.
Amnesty International monitoruje situáciu v členských krajinách a jej správy ukazujú, že niektoré formy porušovania ľudských práv sú systematické. Ide napríklad o zneužitie právomoci verejného činiteľa najmä zo strany príslušníkov policajných síl, ktorí sa nezriedka dopúšťajú mučenia, zlého zaobchádzania a ich počínanie zvyčajne ostáva nepotrestané.
Pokiaľ ide o ľudské práva, Európa sa spravidla radšej pozerá von, ako dovnútra. Rada EÚ celé roky vyhlasovala, že situácia v oblasti ľudských práv je vecou jednotlivých štátov a EÚ tu nemá žiadne právomoci. Tento prístup sa nezmenil ani po prijatí Charty základných práv a jej začlenení do návrhu ústavy. Amnesty International naopak dlhodobo upozorňovala, že EÚ by sa mala venovať aj otázke ochrany ľudských práv v rámci členských štátov. Úlohou Európskej komisie je dohliadať na plnenie zmlúv. Nesporným krokom vpred by bolo uznanie, že pod túto úlohu spadá aj kontrola dodržiavanie ľudských práv.
Aby sme boli spravodliví, isté zlepšenia sa predsa len dosiahnuť podarilo. Európsky parlament sa priklonil k názoru, že je dôležité zaviesť kontrolu dodržiavania ľudských práv na úrovni EÚ a vytvoriť sieť nezávislých expertov, ktorí by situáciu monitorovali. EK sa vlani v októbri venovala uplatneniu článku 7 zmluvy o EÚ, ktorý umožňuje reakciu spoločenstva v prípade systematického porušovania základných hodnôt. Rada na to zatiaľ zareagovala tak, že rozhodla o premene Monitorovacieho centra pre rasizmus a xenofóbiu, ktoré sídli vo Viedni, na špecializovanú agentúru.
Ľudské práva sa však naozaj netýkajú len členských štátov. Samotná EÚ prijíma opatrenia prekračujúce národné hranice. Týkajú sa azylového systému, imigrácie, súdnej a policajnej spolupráce. Tieto oblasti priamo súvisia s ľudskými právami.
Pretrvávajúcimi problémami v členských štátoch ostávajú xenofóbia a rasizmus; obchodovanie s ľuďmi, ktoré sa týka predovšetkým žien a detí; a násilia na ženách.
Autor: DICK OOSTING SAWKAT CHOUDHURY(D. O. je riaditeľom Asociácie Amnesty International pri EÚ, S. CH. predsedom AI na Slovensku)