V nedeľu večer sa 38-ročný Legija v dome na predmestí Belehradu "z vlastnej iniciatívy" po roku a pol na úteku vzdal. Vyšiel pred dom sledovaný políciou a oslovil policajtov. Bol opitý. Doteraz nie je jasné, ako sa do svojej 24 hodín stráženej vily dostal. Nikto ho nevidel prichádzať.
Bývalého veliteľa špeciálnej policajnej jednotky Červené barety čaká proces pred špeciálnym tribunálom pre organizovaný zločin. Už túto sobotu sa zrejme začne zodpovedať zo zosnovania atentátu na premiéra Djindjiča, vo veci vraždy bývalého prezidenta Ivana Stamboliča aj z pokusu o vraždu vodcu strany Srbskej národnej obnovy Vuka Draškoviča.
Prečo sa Lukovič po vyše roku na úteku sám vzdal? Okrem možnosti, že mu došli peniaze, sa v Srbsku hovorí aj o tajnej dohode s úradmi. "Medzi Legijom a prokurátorom špeciálneho tribunálu mohlo prísť k dohode, že mu prizná štatút spolupracujúceho svedka, čím sa mu znížia obvinenia," povedal rádiu B92 politický komentátor Miša Vašič. Zákon však v Srbsku štatút zakazuje priznať organizátorom kriminálnych skupín.
"Lukovič sa vzdal, lebo dospel k presvedčeniu, že politická klíma je preňho výhodná," povedal Marko Ničovič, právnik a policajt.
Srbi očakávajú, že Lukovič odhalí celú zločineckú sieť Miloševičovho režimu. Podľa Žarka Korača, vicepremiéra Djindjičovej vlády, sú však len malé šance, že ľudia sa dozvedia plnú pravdu, keďže "časť úradov o to nemá záujem".
Rajko Danilovič, právnik Djindjičovej rodiny, obvinil súčasnú vládu vedenú Djindjičovým bývalým rivalom Vojislavom Koštunicom, že vedie "mediálnu kampaň s cieľom prezentovať obete ako darebákov a darebákov ako hrdinov".
Legijovo zadržanie prichádza v situácii, keď sa krehká vláda, prežívajúca len s podporou Miloševičovských socialistov, zvnútra štiepi pre spor strany G17Plus a Srbskej strany obnovy o Kosovo.
Prozápadne orientovaného premiéra Djindjiča zastrelili 12. marca 2003. Expremiér, podozrievaný z kontaktov s podsvetím, si v roku 2001 urobil mnoho nepriateľov rozhodnutím vydať exprezidenta Miloševiča haagskemu tribunálu. Jeho smrť urýchlila rozpad pomiloševičovskej vlády a predĺžila politickú krízu v krajine spamätávajúcej sa z vojny.
Jeden zo svedkov špeciálneho tribunálu pred dvoma mesiacmi vypovedal, že vraždu Djindjiča si u Legiju za 5 miliónov nemeckých mariek objednal syn exprezidenta Marko Miloševič, ktorý po roku 2000 utiekol do Moskvy. Z 12 obvinených v procese o Djindjičovej vražde ostáva na slobode 6 ľudí.
Legija je veterán vojen 80. a 90. rokov
Belehradčan Milorad Lukovič , pôvodným povolaním hudobník, brannú povinnosť absolvovať nemusel. Za prezývku "Legija" vďačí siedmim rokom vo francúzskej Cudzineckej légii. V 80. rokoch slúžil v Čade, Líbyi, Bejrúte, Francúzskej Guyane a v Perzskom zálive.
Do Srbska sa vrátil v roku 1992, na začiatku vojen, ktoré sprevádzali rozpad Juhoslávie. Stal sa jedným z veliteľov "Tigrov", polovojenskej zločineckej skupiny Željka Ražnatoviča, zvaného Arkan.
Po rozpustení Tigrov prešiel do Jednotky špeciálnych operácií, známej ako Červené barety. Počas kosovskej vojny operoval na juhu Srbska.
Zavraždený expremiér Djindjič sa s Legijom prvýkrát stretol 4. októbra 2000, v predvečer veľkej opozičnej demonštrácie za uznanie víťazstva opozície v juhoslovanských prezidentských voľbách. Djindjič chcel podľa vlastných slov zabrániť zásahu Červených baretov proti demonštrantom. Prísľub dostal. Až do smrti odmietal špekulácie o ponuke protislužby. (tasr)
Autor: ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ