Nový poľský premiér Marek Belka a jeho vláda má na získanie podpory väčšiny poslancov len dva týždne. Zatiaľ môže počítať s hlasmi necelých 200 poslancov. Potrebuje ich však 231.
Na prvý pohľad vyzerala zmena vlády celkom plynule. Najskôr prezident Aleksander Kwasniewski pozval do svojho paláca na rozlúčkové stretnutie Leszka Millera a jeho vládu, ktorá s mnohými personálnymi zmenami vládla od jesene 2001. O dve hodiny neskôr poveril zostavením novej vlády profesora ekonómie Marka Belku.
Úloha: upokojiť krajinu
Túto kandidatúru vymyslel samotný Kwasniewski. Hlavnou úlohou novej dočasnej vlády má byť kvalitná práca, ktorá má upokojiť situáciu do budúcoročných parlamentných volieb. Práve preto sa premiérom stal nestraník a ekonomický odborník Belka.
Belka bol už dvakrát ministrom. Naposledy na začiatku Millerovho kabinetu, podpredsedom vlády a ministrom financií. Posledný rok pracoval na vysokom poste v medzinárodnej administratíve v Iraku. Na rozdiel od Millera tiež pozná niekoľko svetových jazykov.
V novej vláde si udržali posty až siedmi ministri, hlavne z najdôležitejších rezortov: zahraničia, financií, obrany a poľnohospodárstva. Ostatní tiež majú skúsenosti z vlády.
Belkovou prvou úlohou má byť pokles nezamestnanosti, ktorá je najvyššia v strednej Európe. Pre Kwasniewskeho je najdôležitejšie, aby nová vláda zabezpečila úspech prvej etapy prítomnosti Poľska v Európskej únii. Nová vláda má tiež prinavrátiť dôveru Poliakov v politikov a politiku. To znamená, že má politiku viac sprehľadniť.
Kto ho podporí
Zatiaľ však nie je isté, či Belka bude vôbec vládnuť. Jeho vládu podporuje len Zväz demokratickej ľavice a Únia práce, ktorej nová predsedníčka Izabela Jaruga-Nowacka získala post vicepremiérky. Má byť zodpovedná za "spoločenský rozmer politiky", ktorý chýbal Millerovej vláde.
Stredopravicová opozícia jasne deklaruje, že vládu nepodporí a bude sa snažiť o čo najskoršie predčasné voľby.
Všetko tak závisí od Poľskej sociálnej demokracie, ktorá sa pred mesiacom odštiepila od Zväzu demokratickej ľavice a Poľskej ľudovej strany, ktorá už s ľavičiarmi niekoľkokrát vládla. Ľudovci tvrdia, že podpora Belkovi "vôbec neprichádza do úvahy".
Samostatnou kapitolou je populistická Sebaobrana, ktorá Belku jasne odmieta. Sebaobrane predčasné voľby tiež vyhovujú: prieskumy naznačujú, že by ich vyhrala.
Ak by Sejm vládu neschválil v priebehu dvoch týždňov, ústava predpokladá, že má ďalších 14 dní, aby našiel a schválil svojho kandidáta. Keď sa to nepodarí, premiéra zase navrhuje prezident. V prípade, že zlyhá aj tretí pokus, prezident rozpúšťa parlament a vypisuje predčasné voľby.