Americkí vojaci vo väznici Abú Gharíb. FOTO - ČTK/AP
Tou sú aj päť dní po odhalení americkí a britskí vojaci, ktorí vraj mučili irackých väzňov.
Mučenie vo väznici je otrasné a v každom prípade si pozornosť zaslúži. Špeciálne, keď sa "civilizovaný Západ" snaží demokratizovať krajinu ako Irak. V takom prípade sa nemožno upokojovať argumentom, že k šikanovaniu dochádza v každom väzení a špeciálne tom vojenskom.
Nedá sa ani vyhovárať, že na spojeneckých vojakov sa nalepila atmosféra bývalých Saddámových táborov, kde mučenie bolo na dennom poriadku. Rozdiel medzi Saddámom a Američanmi a Britmi sa totiž razom zmazáva.
Jediný rozdiel je v tom, že Saddám mučenie svojou politikou vyslovene podporoval, spojenci sa ho aspoň snažia vyšetriť a potrestať. Nie je to málo. Pri obrázkoch nahých väzňov, na ktorých vojaci močia, hádžu ich na kopu ako mŕtvoly, alebo sa im vyhrážajú smrťou, to však, pochopiteľne, nie je dosť.
Američania už začali trestne stíhať šesť vojakov a včera udelili najprísnejšie tresty šiestim dôstojníkom, ktorí sú do mučenia vo väznici Abú Gharíb zapojení a Briti sú trestať rovnako pripravení. Najskôr však chcú overiť, či k nemu vôbec došlo. Objavujú sa totiž výpovede expertov, ktorí pravosť fotografií zverejnených v bulvárnom Daily Mirrore, spochybňujú. Vojaci na obrázkoch vraj totiž nemajú zbrane a ani autá, ktoré Briti v Iraku používajú.
Analytici hovoria, že pre Iračanov a väčšinu Arabov je mučenie ďalším dôkazom, že Američania do Iraku neprišli ako osloboditelia, ale v úlohe novodobých kolonizátorov. Dobyvateľov, ktorí chcú Iračanov ponížiť.
Na tom nič nezmení, že Washington aj Londýn mučenie jasne odsúdili. Ani to, že Američania zareagovali relatívne rýchlo a dôsledne. Vyšetrovanie sa nekončí pri šiestich obvinených vojakoch a šiestich pokarhaných dôstojníkoch. Už teraz sa viac hovorí o chybách vo väzenskom systéme, o tlaku tajných služieb na vojakov, aby prinútili väzňov prehovoriť, ako aj o chýbajúcej štruktúre zodpovednosti, kde by bolo jasné, kto vlastne nesie za mučenie vinu.
Najväčším americkým problémom v Iraku nie sú zvyšní Saddámovi verní, ani radikálni šíiti či zahraniční extrémisti, ktorí tu chcú bojovať proti Západu. Je čoraz jasnejšie, že najväčším problémom sú si Američania sami.
Tu je dôkaz posledného týždňa: Nezmyselne nanútili Iračanom vlajku, ktorá nemá s ich históriou a tradíciou nič spoločné a potom sa ukázalo, že vo väzniciach sa správali rovnako ako Saddámovi bachari.
Kritické to začína byť v momente, keď sa snažia tieto chyby naprávať. Dosadiť do čela jednotiek ochraňujúcich Fallúdžu bývalého Saddámovho generála nie je akurát najlepšia správa pre Kurdov, šíitov a ďalších Iračanov, ktorých vo väzniciach roky mučili.
Ako ich potrestali
BAGDAD - Šesť amerických dôstojníkov dostalo za mučenie irackých väzňov písomné napomenutie. Napriek tomu, že to tak nevyzerá, je to veľmi prísny trest: otvorila sa tak procedúra, ktorá sa s najväčšou pravdepodobnosťou skončí vylúčením z armády. Písomné pokarhanie je najvyššou kategóriou služobného postihu a vylučuje akýkoľvek ďalší kariérny postup. (čtk)