Nemci sa obávajú o prácu a kritizujú plány firiem sťahovať pracovné miesta na východ Európy. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK
najmä ľavicoví vládni politici. Sociálno-demokratický kancelár Gerhard Schröder a jeho červeno-zelený kabinet chcú podľa náhľadu mnohých pozorovateľov berlínskej politickej scény iba odpútať od vlastnej hospodárskej politiky, ktorá je hlavnou príčinou rekordnej nezamestnanosti a gigantického deficitu štátneho rozpočtu.
V nemeckých novinách a časopisoch však pomaly, ale iste dostávajú priestor aj rozvážne hlasy. Poukazujú na jednoduchú skutočnosť: rozšírenie EÚ (a predchádzajúce otvorenie ekonomických hraníc po roku 1989) bolo a dodnes je pre nemecké podniky obrovskou šancou zväčšiť si odbytové trhy. Dôkaz: Zahraničný obchod Nemecka s bývalými socialistickými štátmi predstavuje približne 10 percent zahraničného obchodu, čo je objemovo takisto veľa ako so Spojenými štátmi.
V rokoch 1993 až 2003 sa export Nemecka do ex-komunistických krajín zvýšil štvornásobne.
Navyše, dominantným cieľom premiestňovania nemeckých výrobných procesov na východ Európy je v mnohých prípadoch vznik takého celokoncernového "nákladového mixu", aby nemecké podniky mohli byť konkurencieschopné v tvrdej globálnej konkurencii. Presunom výroby na Slovensko či do Poľska sa znížia náklady a tým sa minimálne zabezpečia jestvujúce pracovné miesta v Nemecku alebo v tom najlepšom prípade dokonca vzniknú nové.
Na túto skutočnosť poukazujú vo zvýšenej miere podnikatelia a predstavitelia záujmových zamestnávateľských organizácií, napríklad prezident Zväzu nemeckého priemyslu Michael Rogowski v piatkovom vydaní denníka Berliner Zeitung. Dosiaľ preinvestovali nemecké firmy v strednej a východnej Európe približne 30 miliárd eur, ktoré slúžili a slúžia nielen na vznik pracovných príležitostí za nemeckými hranicami, ale aj na zabezpečenie pracovných miest v Nemecku.
A v neposlednom rade: týždenník Die Zeit uvádza štúdiu mníchovskej ekonómky Dalie Marinovej, podľa ktorej "odišlo" v rokoch 1990 až 2001 z Nemecka do nových členských štátov 90-tisíc pracovných miest. Od neustále expandujúceho vývozu do krajín bývalého Východného bloku závisí podľa iných prepočtov v Nemecku 100-tisíc pracovných miest.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov