sť F-Secure, ktorá sa zaoberá zabezpečovaním údajov. Vírus sa automaticky šíri po internete medzi počítačmi, ktoré pracujú s operačným systémom Windows od spoločnosti Microsoft, najmä s jeho verziami Windows 2000 a XP.
Pri víruse Sasser sa zdá, že sa spoločnosti náležitým softvérom bránia lepšie než v minulom roku, uviedol Mikki Hypponen, riaditeľ výskumu protivírusovej ochrany v F-Secure. "Ale tí, ktorých to zasiahlo, sú zasiahnutí silno," dodal. Hypponen zastáva názor, že Sasser má pôvod v Rusku.
Vírus, tzv. červík, nepotrebuje na aktiváciu dvojité klepnutie na prílohu a môže počítač zasiahnuť, aj keď ho v tom čase nikto nepoužíva. Zasiahnutý prístroj môže hlásiť chyby a opakovane sa môže reštartovávať. Fínska spoločnosť finančných služieb Sampo oznámila, že ako prevenciu pred vírusom radšej zavrela všetkých svojich 130 pobočiek.
Blaster a Sasser využívajú relatívne nové nedostatky vo Windowse a často nútia počítače, aby sa reštartovali. Blaster vlani v auguste zasiahol počítače na celom svete a podľa Microsoftu spôsobil škody za milióny dolárov.
Podľa F-Secure by proti vírusu Sasser mali byť dobre chránené firemné siete. Užívatelia domácich počítačov by sa mali ubezpečiť, že si na ochranu proti vírusom zriadili zodpovedajúce softvéry, napísala agentúra Reuters.