BRATISLAVA - V koalícii sa začína boj o podobu štátneho rozpočtu na rok 2005. Zástupcovia troch strán sa dnes stretnú s ministrom financií Ivanom Miklošom, aby diskutovali o rozpočtových východiskách. Každá z nich má svoje priority, pri ktorých by rada videla navýšenie výdavkov.
Predseda ANO a minister hospodárstva Pavol Rusko nechcel dopredu konkrétne hovoriť o návrhu navýšenia výdavkov. "Najprv by sa to mali dozvedieť naši koaliční partneri," vysvetlil. Zopakoval pritom, že požiadavky ANO sa budú týkať najmä priorít rezortu hospodárstva - teda financovania priemyselných parkov a investičných stimulov. Tomu môžu podľa neho pomôcť aj usporené peniaze zo splácania štátneho dlhu. Úsporu na dlhovej službe štátu vzniknutú znížením úrokových sadzieb vidí na úrovni 1,5 miliardy korún.
"Celkovo predpokladáme, že deficit verejných financií bude v budúcom roku okolo 3,4 až 3,5 percenta," dodal. Na pripomienku, že ministerstvo vo svojich východiskách navrhuje schodok 3,2 percenta hrubého domáceho produktu, Rusko povedal: "Tak to určite nie."
Menej konkrétne sa vyjadril poslanec za KDH Pavol Minárik, ktorý sa tiež odvolal na to, že predstavy strany sa najprv dozvie minister financií.
Na otázku, či bude KDH žiadať navýšenie deficitu, poslanec povedal: "Nie sme za to, aby sa až tak ortodoxne sledovalo napĺňanie konvergenčných kritérií."
Strana maďarskej koalície sa nevyjadrila vôbec. Poslanec István Harna nám odkázal, aby sme vyčkali do dnešného dňa.
Ministerstvo financií vypracovalo rozpočtové východiská s navrhovaným deficitom 3,2 percenta celkového výkonu ekonomiky. Po zohľadnení vplyvu dôchodkovej reformy sa môže deficit navýšiť až na 3,9 percenta, teda na podobnú úroveň, aká je rozpočtovaná na tento rok.
"Keď sa dodrží zámer znížiť deficit do roku 2006 na tri percentá hrubého domáceho produktu (bez započítania dôchodkovej reformy, pozn. red.), tak je v princípe jedno, či sa väčšia časť tohto zníženia udeje na budúci rok alebo o rok neskôr. Keďže však rok 2006 je volebný, asi by bolo lepšie urobiť gro znižovania schodku čo najskôr," myslí si analytik Tatra banky Róbert Prega.
Podľa analytika by nebol problém, keby sa deficit pri politických rokovaniach mierne zvýšil vďaka reformám. Mrzelo by ho však, keby za tým bolo napríklad zvýšenie priamych platieb pre poľnohospodárov.
Za štyri mesiace výrazný prebytok
S prebytkom vo výške 5,7 miliardy korún sa skončilo hospodárenie štátu na konci apríla. Za prvé štyri mesiace roka 2003 bol pritom štát takmer 24 miliárd korún v mínuse.
Za zlepšením stojí najmä mimoriadne dobrý výber dane z pridanej hodnoty, medziročne sa výrazne zvýšili aj príjmy štátu z dane z príjmov firiem a spotrebných daní. Z DPH sa vybralo o 80 percent viac ako vlani, výber dane zo zisku firiem narástol o 53 percent a výber spotrebných daní takmer o štvrtinu. Objem výdavkov zostal zhruba na vlaňajšej úrovni. "Je to pozitívny vývoj, ale zatiaľ je predčasné robiť závery. V tomto mesiaci totiž čakáme výpadok výberu DPH súvisiaci so vstupom do Európskej únie," povedal poradca ministra financií Peter Papanek. Za zlepšením výberu spotrebných daní vidí skvalitnenie správy týchto daní. Firmy zas platili viac ako vlani preto, lebo tento rok si už nemôžu odložiť daňovú povinnosť o štvrť roka.
Na celý rok je naplánovaný deficit štátneho rozpočtu vo výške 78,5 miliardy korún. (ij)