"Ak napríklad fajčiar dostane infarkt, kardiológ mu odporučí nefajčiť a on neprestane, bude mať lekár právo navrhnúť jeho poisťovni, aby uplatnila isté sankcie," hovorí Zajac.
Možnosť postihu navrhli podľa ministra Zajaca samotní lekári, ktorí spolupracovali na tvorbe zákonov. Okrem fajčiarov a alkoholikov by sa mali dotknúť napríklad aj pacientov, ktorí sa nezdravo prejedajú, hoci to majú zakázané.
Na zbytočné opakované liečenie tých, ktorí nedodržiavajú podmienky liečby, podľa Zajaca doplácajú všetci, ktorí platia zdravotné poistenie. "Až 85 percent všetkých prostriedkov verejného zdravotného poistenia míňa 15 percent pacientov," hovorí.
Základnú liečbu závislostí - odvykanie od alkoholu alebo drog - budú naďalej platiť alkoholikom a drogovo závislým solidárne všetci poistení pacienti. Doplácanie im hrozí pri liečení iných chorôb, pri ktorých závislosť dokázateľne zhoršuje stav.
V praxi by mal o vyššom doplatku pre nedisciplinovaného pacienta rozhodnúť jeho lekár.
"Napríklad ak má pacient ischemickú chorobu srdca, čo je choroba s finančne náročnou liečbou, a stále pije v nadmernom množstve alkohol alebo fajčí, lekár bude mať možnosť nejako zasiahnuť," povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Alexandra Novotná. "Aby sa mu pacient opakovane nesmial do tváre, keď mu hovorí, že by mal prestať. Náklady na túto liečbu idú totiž zo spoločných zdrojov."
Kardiológ Gabriel Kamenský povedal, že fajčenie je dokázateľne jedným z rizikových faktorov pri srdcovo-cievnych ochoreniach, a preto by pacienti, ktorí sa liečia u kardiológov, mali zaň byť postihnutí. Nemalo by to však byť "masívne doplácanie". "Na začiatku možno bude stačiť upozornenie," hovorí. On vraj vždy spozná, či pacient klame, alebo nie, keď tvrdí, že nefajčí.
Možné vyššie doplácanie hrozí aj obéznym, ktorí sa liečia na množstvo chorôb, ale nedodržiavajú diétu. "Bude trochu zložité zisťovať, kto je podbradky," hovorí Zajac.
Zdravotná poisťovňa súhlasí. "Pacientom, ktorí nedodržiavajú liečebný režim, či dokonca sabotujú liečbu, by sa mala znížiť úhrada liečebných nákladov zo zdravotného poistenia, v tých najvážnejších prípadoch až na nulu - s výnimkou nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti. Takže zo zdravotného poistenia by sa zaplatila liečba závislosti (alkohol, drogy, gamblerstvo a podobne), ale len keď pacient spolupracuje. Nie vtedy, keď sa mesiac 'lieči' a mesiac droguje," povedal hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne Milan Velecký. Ušetrené peniaze treba podľa neho radšej dať na liečbu tých pacientov, ktorí spolupracujú.