Notári sa zatiaľ k zámeru ministerstva nevyjadrujú, materiál, ktorý si stiahli z internetu, práve študujú. "Musíme vyhodnotiť, aké by to malo dosahy," hovorí šéf Notárskej komory Štefan Kutenič. Tvrdí, že ministerstvo im návrh neposlalo a jeho prípravu s nimi nekonzultovalo.
Za veľkú časť úkonov dnes notári dostávajú odmeny podľa hodnoty veci, ku ktorej sa viažu. Ak robil notár zápisnicu z valného zhromaždenia spoločnosti, jeho odmena bola určitým percentom z jej základného imania. V budúcnosti by to mala byť paušálna suma. "Ak je notár prítomný na valnom zhromaždení, tak je jedno, či vyhotovuje notársku zápisnicu pre spoločnosť, ktorá má základné imanie 15 miliónov, alebo 200-tisíc," hovorí Jana Prístavková z ministerstva spravodlivosti.
To isté bude platiť aj pri zápise do centrálneho registra záložných práv. Platí princíp, že sa platí tým viac, čím je väčšia hodnota založenej nehnuteľnosti. Údajne to komplikovalo dostupnosť hypoúverov. Aj tu sa už bude vždy platiť rovnaká suma 3-tisíc korún.
"Podstatne sa znížia náklady tých, ktorí budú platiť paušálnu náhradu," hovorí Prístavková. Paušálne odmeny sa nestanú pravidlom. Odmeňovanie zostane odstupňované napríklad pri spisovaní zmlúv.
K znižovaniu svojich odmien by mali podľa návrhu vyhlášky v budúcnosti prispieť aj samotní notári. Vyhláška im umožní znížiť si určenú výšku odmeny až o polovicu, ak je napríklad klient zo slabšej sociálnej skupiny. Zvýšiť odmenu si notári vo vybraných prípadoch môžu už dnes.
Prístavková predpokladá, že spolu so zvyšovaním počtu notárskych úradov, o ktorom pred časom rozhodol minister spravodlivosti, zmena cenníka povedie k zvýšeniu konkurencie medzi notármi a lepšej dostupnosti ich služieb. "Vyvolá to tlak na znižovanie odmien," myslí si.
Už teraz je jasné, že by sa mala znížiť cena za overenie podpisu. V budúcnosti to má byť 40 korún za jeden overený podpis. (rp)