" poznamenáva hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth.
V piatok ráno stálo jedno euro 40,39 koruny, neskôr predaje slovenskej meny zo strany londýnskych bánk vytlačili jeho cenu na 40,58 koruny. Vývoj sa neskôr upokojil a na konci piatkového obchodovania bol kurz na úrovni 40,48 koruny.
"Nestalo sa nič, nad čím by sa bolo treba príliš vzrušovať. Treba si uvedomiť, že koruna sa dlhodobo posilňovala a minulý týždeň prišiel prekvapivý zásah centrálnej banky," hovorí Jens Nordvig, analytik Goldman Sachs.
Pridáva sa k nemu aj Tóth z ING. "Pád koruny je daný vyhláseniami NBS, ktoré naznačovali, že oslabenie meny je jej maximálnou prioritou. To spôsobilo, že zahraniční investori si začali zatvárať svoje pozície na slovenskom trhu a nezastavili ich ani pomerne dobré zverejnené čísla o zahraničnom obchode," tvrdí.
Spúšťačom oslabovania meny bolo stredajšie rozhodnutie bankovej rady NBS znížiť kľúčovú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu na päť percent. Znížila sa tak výnosová atraktívnosť slovenských aktív a zahraniční hráči sa začali zbavovať korún. Krok centrálnej banky bol o to prekvapujúcejší, že prišiel zhruba mesiac po rovnakom znížení sadzieb a nepredchádzali mu žiadne slovné vyhlásenia o nevhodnosti posilňovania meny. Národná banka pritom ešte deň pred zasadaním bankovej rady ústami svojho hovorcu Igora Baráta poznamenala, že také slovné upozornenie by prišlo ako prvé varovanie. V piatok centrálna banka odmietla komentovať, či je s výsledkom svojho zásahu proti korune spokojná.
"Teraz bude kurz nejaký čas zrejme rozkolísaný. Pod hranicu 40 korún za euro, na ktorej sa kurz nachádzal začiatkom minulého týždňa, sa zrejme v najbližšom období nevrátime," odhaduje díler Slovenskej sporiteľne Juraj Zabadal.