BRATISLAVA - Všetky skupiny dôchodcov môžu od januára tohto roku pracovať bez hrozby, že im Sociálna poisťovňa zníži alebo zastaví vyplácanie dôchodkov. Zásada zárobok alebo dôchodok dodnes obmedzovala všetky skupiny dôchodcov. Starobný dôchodok sa v prípade, že dôchodca pracoval, úplne prestal vyplácať. Obísť toto nariadenie sa dalo iba tak, že dôchodca so zamestnávateľom uzavrel pracovnú zmluvu na obdobie, ktoré nepresiahlo rok.
Podľa nového zákona o sociálnom poistení, ktorý platí od januára, nemá zárobok nijaký vplyv na poberanie dôchodku. Ani jeden dôchodok sa nekráti, ani sa neprestáva vyplácať. Týka sa to aj poberateľov vdovských a vdoveckých dôchodkov. V minulosti sa vdovský dôchodok krátil, ak jeho poberateľka pracovala.
Od januára môžu dostávať plný dôchodok, aj keď pracujú, Sociálna poisťovňa ho však neuvoľní automaticky. Kto dostáva znížený vdovský dôchodok, alebo sa mu z dôvodu iného príjmu nevypláca, musí o jeho uvoľnenie požiadať poisťovňu listom. "Požiadať o uvoľnenie dôchodku môžu do roku 2008," povedala hovorkyňa Sociálnej poisťovne Adela Štrpková. Vdovám či vdovcom, ktorí požiadajú o uvoľnenie dôchodku do uvedeného roku, ho poisťovňa vyplatí od januára 2004 so všetkými zvýšeniami. Samozrejme, musí byť splnená podmienka, že vdovci a vdovy mali v tomto období na dôchodok nárok.
Rudolf Križan zo Sociálnej poisťovne upozorňuje, že mnohé vdovy žiadajú o uvoľnenie dôchodku aj v prípade, keď im bol zastavený z iných dôvodov. "Všetkým odpíšeme a vysvetlíme, prečo nárok nespĺňajú," hovorí. Poisťovňa nemá štatistiky, koľko vdovcov má dnes dôchodok krátený preto, lebo pracujú, ani koľkí o jeho uvoľnenie už požiadali.
Vdovský či vdovecký dôchodok môže byť krátený vtedy, ak jeho poberateľ zároveň dostáva iný dôchodok. Ak vdova dostáva napríklad starobný aj vdovský dôchodok, v plnej výške sa jej vyplatí ten, ktorý je vyšší a z druhého dôchodku dostane iba polovicu.
Na vdovský a vdovecký dôchodok nemajú nárok všetci vdovci a vdovy, iba tí, ktorí splnia nároky. Štrpková preto odporúča, dobre si pred vypísaním žiadosti pozrieť rozhodnutie, prečo sa vdovský dôchodok nevypláca, alebo sa vypláca znížený. Žiadosť o uvoľnenie výplaty vdovského dôchodku nemá štandardizovanú podobu, každý ju môže napísať sám. (haj)
Kto má nárok na vdovský či vdovecký dôchodok
Vdova či vdovec má nárok na tento dôchodok jeden rok od smrti manžela, dlhšie iba vtedy ak:
* sa stará o nezaopatrené dieťa
* je invalidná/ý na viac ako 70 percent
* dovŕšil/a dôchodkový vek
Nárok na dôchodok vznikne po manželovi či manželke, ktorý zomrel a ku dňu smrti:
* poberal starobný, predčasný starobný alebo invalidný dôchodok
* alebo dosiahol vek nároku na starobný či invalidný dôchodok
* alebo zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania
Nárok na dôchodok zaniká, ak:
* vdovec či vdova opäť uzavrú manželstvo
* dokáže sa rozhodnutím súdu, že spôsobili smrť svojho manžela/ky
Čo sa zmenilo pre vdovcov:
Do januára tohto roka nemali vdovci nárok na vdovecký dôchodok za rovnakých podmienok ako ženy, dostali ho iba vtedy, ak sa starali aspoň o jedno nezaopatrené dieťa. Výška vdoveckého dôchodku bola pritom pevne určená - 2 356 Sk mesačne. Od januára tohto roka sa podmienky pre vdovy a vdovcov zrovnoprávnili.
Ďalšie zmeny:
* nárok na vdovský či vdovecký dôchodok už neovplyvní skutočnosť, či manželia žili v spoločnej domácnosti a či ich manželstvo plnilo spoločenskú funkciu - rozvedenej žene či mužovi už nárok na tieto dôchodky nevznikne
Potrebujete informácie o dôchodkoch?
Volajte zadarmo zelenú linku Sociálnej poisťovne: 0800 123 123
Priemerný dôchodok
Druh dôchodku | Suma |
vdovský sólo | 4328 |
vdovský v súbehu 7 | 179 |
vdovecký sólo | 2356 |
vdovecký v súbehu | 6969 |
(Zdroj: Sociálna poisťovňa, k 31. 1. 2004)