V Prahe sa búrlivé oslavy vstupu do únie spojili s oslavami víťazstva českých hokejistov nad Rakúskom. Na Staromestskom námestí rečnil k občanom prezident Václav Klaus, ktorý mal prejav aj na legendárnej hore Blaník, v ktorej vraj driemu českí bojovníci, ktorí v najhoršom povstanú a pôjdu svojmu národu na pomoc. "Verím, že sa v Európe nepostrácame. Nám sa to ako Keltom stať nemôže. My máme blaníckych rytierov," tvrdil Klaus.
Hlavne mladí však dávali prednosť návštevám koncertov, ktoré sa konali na rôznych pražských ostrovoch v rámci kultúrneho festivalu United Islands of Prague. Za vrchol programu väčšina návštevníkov považovala koncert extravagantnej fínskej kapely Leningradskí kovboji.
"Poľky! Poliaci! Európania! Vitajte v spoločnej Európe," pozdravil svojich rodákov poľský prezident Aleksander KwaĘniewski v piatok v noci. Slávnosť sa konala na symbolickom mieste: v centre Varšavy pri Hrobe neznámeho vojaka, kde je pozbieraná zem zo všetkých miest, kde v minulosti bojovala poľská armáda. V tom istom čase sa ministri zahraničia Poľska a Nemecka W˝odzimierz Cimoszewicz a Joschka Fischer stretli na moste na rieke Odra, ktorý od r. 1945 rozdeľoval nemecké mesto Görlitz od poľského Zgorzelca (v minulosti to bolo jedno mesto).
Originálne oslavovali žiaci v dedine Sompolno, ktorí urobili podľa Guinnesovej knihy rekordov najväčšiu vlajku EÚ z uzáverov fliaš. Mnohí Poliaci, zvlášť z prihraničných oblastí, si vychutnali možnosť prekročiť hranice iba s občianskym preukazom. Platí to aj pre staré občianske preukazy vydané za socialistickej Poľskej ľudovej republiky.
Vo Varšave naopak v sobotu demonštrovali tisícky prívržencov radikálnej pravicovej Ligy poľských rodín v rámci takzvaného Pochodu samostatnosti. "Nechceme ďalšie rozdelenie Poľska ani jeho kolonizáciu," tvrdil jeden z jej lídrov Zygmunt Wrzodak.
V Budapešti sa oslavy, na ktorých sa zúčastnili stovky tisíc ľudí, sústredili na známe Námestie hrdinov so sochami uhorských kráľov, kde sa konali koncerty populárnych európskych i domácich hudobníkov sprevádzané manévrami husárov v historických uniformách. O polnoci organizátori spustili Kolo času, obrovské presýpacie hodiny, ktoré majú byť symbolom nového letopočtu. Dva dunajské mosty boli na jeden deň premenené na pešie zóny. Jeden z nich sa premenil na park prikrytý trávnikom a na druhom sa napríklad uskutočnili spoločné raňajky detí, ktoré sa narodili práve prvého mája.
V sobotu do Budapešti dorazil kapitán maďarskej armády András Füleky, ktorý na počesť vstupu prešiel za 48 dní pešo 1400 kilometrov medzi Bruselom a maďarským hlavným mestom.
Autor: TOMASZ GRABIŃSKI PETER MORVAY